19. Memleketler arası Gümüşlük Müzik Şenliği’nde “Beethoven’ı Anlatmak” teatral konseri sahnelendi

“Beethoven’ı Anlatmak” projesinde, dünya üzerindeki en büyük bestekarlardan Ludwig van Beethoven’ın yapıtları, onun hayatındaki dönüm noktalarını anlatan sahnelerle bütünleşti. Yaklaşık bir saat süren orjinal performansta iki keman ve piyano sonatı, üç kısa tiyatro sahnesiyle bir ortaya geldi. Beethoven’ın başyapıtlarına ilham olan anlar ve anılar da izleyiciyle buluştu.

Beethoven’ın yapıtları, kemanda Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvar Müdürü Dr. Erman Türkili ve piyanoda Müzik Kısım Başkanı Prof. Dr. Hyun Sook Tekin tarafından yorumlanırken, Beethoven’ın hayatından kısa sahneler, Adnan Cet Yiğit tarafından canlandırıldı.

Doç. Dr. Elif Baş İyibozkurt’un kaleme alıp yönettiği performans, klasik müzik dinletilerine yeni bir boyut katarak Bodrumlu
sanatseverlerin ağır ilgisiyle karşılandı. Festival Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay, konser sonrasında yaptığı konuşmada, çok farklı bir konsept ve şenlikte bir birincisi yaşadıklarını belirterek, BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’i ve BAU Konservatuvar Direktörü Aslıhan Umar’ı sahneye davet etti.

Başkan Yücel de üniversite olarak her vakit sanatın ve sanatkarın yanında olduklarını söz ederek konserde yer alan sanatkarları ve şenlikte emeği geçenleri tebrik etti. Konuşma sırasında sahneye gelen Türk halk müziği sanatkarı Ümit Tokcan, “Hekimoğlu” isimli türküyü seslendirdi.

Festival, “Suda”, “Kumda” ve “Taşta” konseptiyle çeşitli konserlerle 14 Eylül’de sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.