ABD’deki Müslüman cinayetlerinin baş şüphelisi yakalandı

ABD’nin New Mexico eyaletindeki Müslüman cinayetlerinin baş şüphelisinin kimliği açıklandı.

Albuquerque Polis Departmanı’ndan yapılan açıklamada 26 Haziran’da Aftab Hussein ve 1 Ağustos’ta Muhammed Afzaal Hussain’in öldürülmesiyle ilgili 51 yaşındaki Muhammed Syed isimli kişinin tutuklandığı, daha evvel birebir bölgede öldürülen Naeem Hussain ve Mohammad Zaher Ahmadi’nin katilinin de birebir kişi olabileceği tabir edildi.

Polis, Aftab Hussein ve Muhammed Afzal Hussain’in öldürüldüğü olay yerinde bulunan mermi kovanlarının Syed’in meskeninde yapılan aramada bulunan tabanca ile uyumlu olduğunu, katil zanlısının ve maktullerin birbirlerini tanıdığını, öldürme motivasyonunun ise ne olduğu konusunda şimdi net bir bilgiye ulaşılamadığını paylaştı.

Polis Şefi Harold Medina basın açıklamasında, katil zanlısının yakalanmasında iş birliği yapan Müslüman topluma teşekkür ederken, olay büsbütün aydınlanıncaya kadar kendilerini inançta hissetmeleri için devriye takımlarının Müslümanların ağır olduğu bölgelerde daha görünür olacağını söyledi.

New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham da daha aydınlatılması gereken çok şey olduğunu vurgulayarak, “Tüm eyalet kaynakları, her bir topluluğun, bilhassa de Müslüman cemaatinin her bir üyesi, eyaletin neresinde olurlarsa olsun, güvenlikleri konusunda emin olana kadar seferber edilecektir.” diye konuştu

Basın açıklamasında hazır bulunan Belediye Lideri Tim Keller, kolluk kuvvetlerinin toplumla kurduğu yakın ilgilerin, hatalıların yakalanmasında oynadığı olumlu role dikkati çekerek, şüphelinin yakalanmasında Müslüman toplumun üzerine düşeni ziyadesiyle yaptığını tabir etti.

Öte yandan, Albuquerque bölge başsavcısı, FBI temsilcisi ve kimi lokal yöneticiler de olayla ilgili bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğine dair basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ALBUQUERQUE’DA MÜSLÜMAN CİNAYETLERİ

New Mexico eyaletinin en büyük kenti Albuquerque’da, 3’ü son iki hafta içinde olmak üzere geçen kasımdan bu yana 4 Müslümanın vurularak öldürülmesi kaygı ve telaşa neden olmuştu.

62 yaşındaki Mohammad Ahmad, Kasım 2021’de helal market işletmesinin ardındaki araç parkında meyyit bulunmuştu.

41 yaşındaki Aftab Hussein, 26 Temmuz’da apartmanının park yerinde vurularak öldürülmüştü.

Öğrenci önderi 27 yaşındaki Muhammad Afzaal Huşsain, 1 Ağustos’ta New Mexico Üniversitesi yolunda vurularak öldürülmüş, 5 Ağustos Cuma gecesi de 25 yaşındaki Naeem Hussain silahlı hücumların son kurban olduğu açıklanmıştı.

Albuquerque Polis Departmanı, öldürülen Müslümanların ırk ve din temelli olarak maksat seçildiklerine ve katilin tıpkı kişi yahut şahıslar olduğuna inandıklarını belirtmişti.

ABD Lideri Joe Biden da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Albuquerque’de 4 Müslüman erkeğin vahim biçimde öldürülmesi beni öfkelendirdi ve üzdü. Bu hususta tam soruşturma sürerken, dualarım kurbanların aileleriyle ve idarem Müslüman toplumun yanında güçlü biçimde duruyor. Bu nefret dolu akınların ABD’de yeri yok.” tabirine yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.