Adil Karaismailoğlu’ndan Atatürk Havalimanı değerlendirmesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Almanya’da düzenlenecek Memleketler arası Ulaşım Fuarı’na katılmak üzere Berlin’e hareket etti.

Karaismailoğlu, uçuştan evvel İstanbul Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’nda üretimine başlanılan millet bahçesi ve havalimanı metro çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

“Atatürk Havalimanı ihtiyacı karşılamayan bir havalimanı oldu”

Atatürk Havalimanı ile ilgili sorulan soru üzerine Bakan Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda yalnızca ulaşım dalı için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı.

Hayatına konfor geldi. Bunlar daima güçlü alt yapı sayesinde oldu. Atatürk Havalimanı yılların havalimanı. Büsbütün yerleşim yerinin ortasında kalmış, kapasitesi dolmuş ve gereksinimi karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabi ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu.

Bu eleştiriyi yapanlara Sabiha Gökçen Havalimanı’nı niçin yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen bireyler değil mi ?” dedi.

“Atatürk Havalimanı’nın büsbütün kapatmıyorsunuz”

DHA’nın haberine nazaran Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı dünyanın en uygun havalimanları ortasında yer alıyor. Sabiha Gökçen ise birinci 5 havalimanı ortasında yer alıyor. Bunların hepsi hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya hizmet veriyor. Siz kent içinde kalmış, kapasitesini doldurmuş havalimanına alternatif bir havalimanı yaptınız.

Bu kadar kaliteli bir havalimanı yaptınız ve de devletin kasasından bir kuruş çıkmadan. 10 milyar Euro’luk bir yatırımla bunu hayata kazandırdınız. Devletin kasasından bundan sonra bir kuruş çıkmayacak. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesi dolmuş, her gün binin üzerinde uçak iniyor.

O uçakların egzoz emisyonu yerleşim yerlerinde buluyordu. Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra E-5 yükü yüzde 30 azaldı. Atatürk Havalimanı’nın büsbütün kapatmıyorsunuz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak” diye tabir etti.

“İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları da riske ediyordu”

Atatürk Havalimanı’nda üretimine başlanılan millet bahçesi projesi ile ilgili konuşan Karaismailoğlu, “Havalimanındaki Kuzey-Güney pistine hem oradaki acil durum hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul’un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak.

diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı

Geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Rize-Artvin Havalimanı’nı ile ilgili açıklamalarda bulunan Adil Karaismailoğu, “Özellikle son 20 yıldır bütün dallarda olan büyük atılımlar artarak devam ediyor. Havayolu kesiminde de muazzam atılımlar oldu. 30 milyon yıllık yolcu sayımızı 210 milyona çıkarmıştık havalimanı sayımızı 58’e çıkardık.

Bilhassa Rize-Artvin havalimanı dünyadaki sayılı havalimanlarından biri oldu. Karadeniz’in coğrafik yapısındaki ıstıraplardan ötürü bu türlü düz alanlar ve havalimanı yapılacak alanlar mümkün değildi. En zorunu tercih ederek. Yalnızca Uzak doğuda birtakım havalimanlarına gibisi olarak Rize-Artvin Havalimanı’nı tam denizi doldurarak 3 milyon metrekarelik bir alanda sahiden Türkiyemize yakışır bir havalimanı tesis ettik.

3 milyon metrekarelik ve 3 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı oldu. İnşallah bundan sonra Rize’ye Artvin’e Doğu Karadeniz’e ülkemize hatta Gürcistan’a ve bütün Karadeniz’e komşu olan ülkelere hizmet edecek.

Bu yapılan işlere aklı ermeyen birtakım bireyler bu havalimanının 3 milyon yolcu garantili olduğunu söylemeye çalışmaları bizi hem güldürüyor hem üzüyor. Zira vatanına milletine yapılan hizmetin daima tersten algılanmaya çalışıp onun aleyhine gündem üretmeye çalışanları acıklı ve üzülerek izliyoruz onlara karşılıklarımız devam edecek “ diye konuştu.

“2053’e kadar da 198 milyar dolarlık yatırım yapacağız”

Ulaştırma Bakanlığının yatırımları ile ilgili soru üzerine Karaismailoğlu, “Bakın biz bu vakte kadar 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bundan sonra 2053’e kadar da 198 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Burada 210 milyona çıkmış yolcu sayısı 2035’te 270 milyona çıkacak. 2053’te de havayolunda 344 milyon yolcuya çıkacak.

Tıpkı halde demiryolunda da bugün 19,5 milyon yolcuyu süratli trenlerle taşıyoruz. Yarın 2053’e geldiğimizde 370 milyona çıkacak. Hareketlilik artacak. Nüfus artacak. Biz önümüzde çıkacak sıkıntıları bugünden planlayıp tahlil üretiyoruz.

20 yıl evvel Türkiye’de 8 milyon araç vardı şu an 25 milyon araç var. Biz bu yatırımları yapmasaydık 25 bin 650 km bölünmüş yolumuzu çıkarmasaydık 25 milyon aracın hareketini nasıl sağlayacaktık” formunda konuştu.

“Tam 12 bin vatandaşımızın canını kurtardık”

Bakan Karaismaioğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İktidarlar niye vardır, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak için. Bakıyorsunuz trafik kazalarının yüzde 80’i azalması bu yatırımlar sayesinde oldu. Tam 12 bin vatandaşımızın canını kurtardık. Bakın bu eleştirdikleri Osmangazi Köprüsü’nü bayram boyunca 290 bin araç kullanırken bir günde 69 bin araç kullandı.

Haydi bu köprü olmadığını düşünün 60 bin araç Eskihisar-Topçular ortasındaki feribottan bu kadar araç nasıl geçecekti. 20 saate varan beklemeler olacaktı. Eski bayramları bir hatırlasınlar eski haberlere bir baksınlar bayram yoğunluğu ve trafik kazalarından öteki haber yoktu. Bu bayramda bu haberleri hiç gördünüz mü?

Bunlar hepsi vatandaşımıza konfor olarak vakit olarak ve akaryakıt tasarrufu olarak geri döndü. Yaptığımız işler çok değerlidir vatanımız için milletimiz için büyük Türkiye’nin geleceği içindir bu yatırımlar.”


“Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı”

Havalimanı-Kağıthane metrosunun Ağustos ayında hizmete sunulacağını hatırlatan Bakan Adil Karaismailoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bütün imalatlar bitti, sinyal ve sertifikasyon test süreçleri devam ediyor. En geç ağustos ayında Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro sınırımızı hizmete açıyoruz. Halkalı-Havalimanı çizgimizde da önümüzdeki yıl bu vakitlerde açmak için de hummalı bir çalışma var.

Oradaki tünel hafriyatları büsbütün bitti. Bundan sonra beton kaplamalarına akabinde ray montajlarına devam edeceğiz. Bir yıl içerisinde Halkalı tarafını da bitirdiğimizde Gayrettepe’den Halkalı’ya kadar 70 kilometre devasa bir metro ağını İstanbul’la buluşturacağız.

Bu metro çizgisi yalnızca havalimanı metrosu değil, Başakşehir’de Arnavutköy’de oturan bir vatandaşımızın Kağıthane’ye Beşiktaş’a kadar metro ile ulaşımı demektir. 6 ilçeyi birbirine bağlayacak çok kıymetli bir sınırdır. Hükümetimiz bütçesinden çok önemli paralar harcayarak bu metroları İstanbul’unun hizmetine sunmak için hummalı bir çalışma içerisinde.

Ne gerekiyorsa hükümetimiz üstüne görev olan şeyleri çok süratli formda yapmaya devam ediyor. İnşallah İstanbul’u yönettiğini zanneden bireylerin de üstüne görev olan işlerle uğraşarak İstanbulluların hayatını kolaylaştırma istikametinde de faaliyetlerde bulunurlarsa hem bizler hem İstanbullular sevinir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.