AK Parti’den seçim müjdesi! Vatandaşlık maaşı nedir, kimler faydalanacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, vatandaşlık maaşı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Vatandaşlık maaşı, sosyal yardımlar arasında yerini alacak. Maaş ödemesinden aynı aileden birkaç kişi faydalanabilecek. Başvuru sürecinde ise gelir düzeyi önem arz edecek.

VATANDAŞLIK MAAŞINI KİMLER ALABİLECEK?

Aynı aileden birkaç kişinin de vatandaşlık maaşından faydalanabileceğinin altını çizen Bakan Yanık, “Sosyal yardımlarımız hane temellidir. Bizim için tek ölçü milletimizin ihtiyacıdır. ‘Biz söylüyoruz onlar yapıyor’ lafına gülünür. Bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı başlıklarda AK Parti iktidarlarının yaptıkları ortada. Dolayısıyla ‘Biz söylüyoruz onlar yapıyorlar’ haksızlık olur” ifadelerini kullandı.

“GELİR MİKTARI NE KADAR?”

CNN Türk’e konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, ‘Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum’ diye müracaat ettiğinde ‘Gelir miktarı ne kadar?’ bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiği, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var” açıklamasını yaptı.

VATANDAŞLIK MAAŞINA NASIL BAŞVURULUR?

Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, ‘Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum’ diye müracaat ettiğinde ‘Gelir miktarı ne kadar?’ bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiği, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var.

VATANDAŞLIK MAAŞI NE ZAMAN VERİLECEK?

Aile Destek Programı’ndan elde ettiğimiz tecrübeler ile önümüzdeki dönemde de bu programı devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Programımızı bir anlamda bütüncül bir çevreye dönüştürüp koruyucu ve önleyici sosyal yardımı da içine alacak şekilde bir vatandaşlık maaşına dönüştürme çalışmamız var. Bunu önümüzdeki süreçte inşallah tekrar kamuoyuyla paylaşacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*