Altın, BTC, SOL Alın Diyen Yatırım Efsanesi: Bundan Aldım!

Çok satan “Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, sık sık altın, BTC ve SOL tavsiyeleriyle gündeme geliyor. Ünlü yazar, bugüne kadar bahsi geçen varlıkların büyük bir savunucusuydu. Ancak şimdi, ekonomist Harry Dent’i dinledi ve zihnini açmanın zamanının geldiğini söyledi. FED ve Wall Street tarafından basılan hiçbir şeye yatırım yapmadığını defalarca söylemişti. Ancak şimdi 2 yıllık ABD Hazine bonoları satın alıyor.

Altın alın çağrılarıyla tanınan yazar hazine bonosu aldı

Robert Kiyosaki, ekonomi tahmincisi Harry Dent’i dinledi. Ardından, “kapalı zihnini” açtı ve 2 yıllık ABD hazine bonoları satın aldı. Kiyosaki “Rich Dad, Poor Dad” kitabıyla ün kazanan bir yatırım efsanesi. Kitap, Kiyosaki ve Sharon Lechter tarafından ortaklaşa yazıldı ve 1997 tarihinde yayınlandı. Kitap, altı yıldan uzun bir süreden beri ‘New York Times En Çok Satanlar Listesi’nde. Kitabın 109’un üzerinde ülkede satışa çıkan kitabın, 32 milyondan fazla kopyası var. Konumuza dönersek, Kiyosaki salı günü şöyle bir tweet paylaştı:

“Kapalı zihnimi açmaya çalışıyorum. FED ve Wall Street’in ürettiği şeylere asla yatırım yapmam. Zihnimi açıyorum ve Harry Dent’i dinledikten sonra 2 yıllık ABD Hazine tahvili alıyorum.”

Yoğun eleştiri aldı

Tweet’i çok eleştiri aldı. Bazı insanlar Harry Dent’in yıllardır aynı şeyi söylediğini belirtti. Bir diğeri ünlü yazara Dent’in 2 yıllık Hazine tahvillerini tavsiye etmediğini hatırlattı. Buna göre Dent, 20 veya 30 yıl gibi daha uzun vadeli tahvilleri tercih ediyor. Bazı insanlar Kiyosaki’nin düşük getirili tahvillere yatırım yapma kararını sorguladı. Enflasyon %17’ye vurmuşken, %3’lük getirisi olan bir ürüne yatırım yapmanın mantığını aradılar. Bununla birlikte bazı Twitter kullanıcıları, ünlü yazarın altın ve gümüş gibi çağrılarına bağlı kalmasını istedi. Son olarak bir kullanıcı, hazine bonolarının da dolara bağlı olduğuna ve hegemonyayı güçlendirdiğine dikkat çekti.

“Tarihin en büyük kazası geliyor”

Altın ve BTC savunucusu Kiyosaki’nin Çarşamba günkü tweet’inde ayrıca, Jim Rickards’ın bir tahmini yer alıyordu. Jim Rickards, çok satan “Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis” kitabının yazarı. Kiyosaki şunları söyledi:

Jim Rickards, tarihin en büyük kazasının 21 Eylül 2022’de gerçekleşmesini bekliyor.”

Twitter’da birkaç kişi Rickards’ın tahminlerine yorum yaptı. Buna göre bir kullanıcı, Kiyosaki’ye “Jim Rickards yıllardır her hafta tarihin en büyük kazasını istiyor” diye yanıt verdi. Ardından bir başkası, bu tür açıklamaların acemileri kandırmak için olduğunu söyledi. Üçüncü bir kişi, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 21 Eylül’de toplanacağına ve FED’in büyük olasılıkla faiz oranlarını yeniden artıracağına dikkat çekti.

Yatırımcıları altın ve BTC almaya çağırmıştı

Kiyosaki yıllardır Federal Rezerv’e, ABD Hazinesine ve Biden yönetimine güvenmediğini söylüyor. Şubat ayında, FED’in doları yok ettiğini ifade etti. Ardından, kurumu milyarlarca yatırımcıyı bilgisizce finansal kaosa sürüklediği” konusunda uyardı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere daha sonra, yatırımcılara altın, gümüş ve Bitcoin satın almalarını tavsiye etti. Ek olarak Kiyosaki, BTC satın almak için lider kriptonun dibe vurmasını beklediğini ifade ediyor. Geçen ay Bitcoin satın almak için köşede tuttuğu nakit pozisyonu olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.