Ankara’da sağanak can aldı

Türkiye son günlerinde bahar yağışlarının tesiri altında.

Birçok kentte çok yağışlar sele ve su baskınlarına neden oldu.

Bu doğal afetlerden en çok etkilenen vilayet ise başşehir Ankara oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bugün için sarı ihtar yaptığı vilayetler ortasında yer alan Ankara’da akşam saatlerinde sağanak yağış tesirli oldu.

Cadde ve sokaklar göle döndü

Özellikle Keçiören, Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde tesirli olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü.

Sürücüler suyla kaplanan yollarda ilerlemekte zahmet çekti. Birtakım araçlar suda sürüklendi. Birtakım bölgelerde araçlar yolda kalarak suya gömüldü.

Suda sürüklenen bir motosiklet ise etraftaki birtakım kişilerin çabası ile son anda kurtarıldı.

Su basan konutunda hayatını kaybetti

Keçiören ilçesi İncirli Mahallesi’ndeki 4 katlı Umut Apartmanı’nı da sağanak ile birlikte su bastı. Yokuştan gelen sel suyu binanın içine girdi. Yer kat ile kot-1’de bulunan daireler suyla doldu.

Kot-1’deki meskende yaşayan Busenur Doğanay’ın konutun suyla dolması üzerine mahsur kaldığı ihbarı yapıldı. İhbar üzerine AFAD, iftaiye ve sıhhat grupları bölgeye sevk edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma dalgıçları, binaya girerek arama başlattı. Bir taraftan da suyun tahliye edilmesi için çalışma yapıldı. Çalışmalar sonucunda Doğanay’ın cansız vücuduna ulaşıldı.

Doğanay’ın cesedi, yapılan incelemeden sonra konuttan çıkarılarak ambulansla Ankara İsimli Tıp Kurumu’na götürüldü. Bu sırada Doğanay’ın komşuları gözyaşlarına boğuldu.

Vali Şahin: Yardım istediğinde su yükselmiş

Ankara Valisi Vasip Şahin, binaya gelerek inceleme yaptı.

Vali Şahin, binanın bir anda suyla dolduğunu belirterek, “Eksi 1’de olduğu için oraya büsbütün sular dolmuş. Orada hayatını kaybetti vatandaşımız. Komşusu çocuğun yardım talebini, sesini duyduğu için o da haklı olarak hudut krizi geçirdi. Arkadaşlarımız, bütün gruplar, dalgıçlar herkes çabucak buraya yönlendirildi. Dalgıçlar kapı kapalı olduğu için ve su aşikâr bir düzeye kadar çıktığı için kapıyı açamadılar. Pencereden girmeye çalıştılar. Suyun tahliyesi de bir kaç motorla yapılmaya çalışıldı. Buraya takımlar en kısa müddette intikal edip, gerekli çabayı gösterdiler. Ancak maalesef üzücü sonuç bir genç kızımız vefat etti. Mevcut eksi 1’in üzerindeki kota kadar, yani üst katın yarısına kadar su çıkmış. Binanın art tarafından ani su baskını olmuş. Yardım istediğinde su muhakkak bir seviyeyi geçmiş” tabirlerini kullandı.

Ev ve iş yerlerini su bastı

DHA’nın haberine nazaran, birçok noktada binaların giriş katlarında bulunan konut ve iş yerlerini su bastı.

Vatandaşlar, kendi imkanlarıyla suyu boşaltmaya çalışırken, itfaiye grupları de su tahliye etmek için çalışma başlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.