Apandisit nedir? Apandisit belirtileri nelerdir?

Halk ortasında kör bağırsak olarak bilinen, apendiks karın boşluğunun altında kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunan bir kesedir. Bu kesenin boyutu her beşere nazaran değişmek ile birlikte ekseriyetle 10 santimetredir. Bu organın iltihaplanması apandisit hastalığına neden olur.

Apendiksin fonksiyonu hala bilinmemektedir. Beden içinde vazifesi tam olarak bilinmeyen apendiksin bağışıklık sistemiyle ilgili bir organ olabileceği varsayım edilmektedir.

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit, Apendiks organının iltihaplanması sonucu çıkan hastalığa denir. Apandisit 2 yaşından sonra her yaştaki şahısta görülebilir.

APANDİSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Apandisitin en yaygın belirtisi karnın sağ altı kısmına giren şiddetli ağrıdır. Apandisit ağrı günlük hareketlere pürüz olacak kadar şiddetlenebilir. Apandisit ağrısına kusma ve mide bulantısı da eşlik edebilir.

Apandisitin öteki belirtileri;

-Karında şişkinlik

-İştah kaybı

-Karnın sağ alt tarafında giderek artan ağrı

-Gaz çıkaramama

-Yüksek ateş

APANDİSİT NEDENLERİ NELERDİR?

 Apandiste neyin enden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Apandiste neden olduğu düşünülen en değerli faktör kör bağırsağa bağlı lümen denilen uzantının tıkanmasıdır. Apandisitin nedenleri

-Sindirim kaynaklı iltihaplanmalar

– Sertleşmiş dışkıların birikmesi

-Bağırsak kurtları

– Bağırsak enfeksiyonları

-Genetik yatkınlık

APANDİSİT PATLAMASI

Apandisit patlaması büyük bir risktir. Apandisit patlaması hastalığın ilerlediğini gösterir. Apandisit patlaması durumunda en kısa müddette hastaneye gidilmelidir. Erken periyotta müdahale edilen apandisit hadiselerinde hastanede yatış mühleti, azalırken müdahalenin geciktiği durumlarda hastaneden yatış mühleti uzar. Apandisit patlaması ve iltihabın karın bölgesine yayılması septik şoka neden olup hayati tehlikeye yol açabilir. 

ÇOCUKLARDA APANDİSİT

Çocuklarda karın ağrısı birçok nedenle görülür. İshal, kabızlık ve hatta orta kulak iltihabı bile karındaki lenf bezlerini şişirip, karın ağrısına neden olabilir. Bu nedenle her karın ağrısı apandisit olarak değerlendirilmemelidir. Ağrının müddeti ve başlama yeri, teşhis konusunda yol göstericidir fakat apandisit başlangıç basamağında çok tipik bulgular vermeden ilerleyebilir. Bütün yaş kümeleri göz önüne alındığında çocuklarda en sık acil cerrahi teşebbüs gerektiren durum apandisittir. Birinci yaşlarda çok sık görülmez, daha sonra giderek artar. Ekseriyetle okul periyodundan ergenliğe kadar olan süreçte fazla rastlanmaktadır. Apandisitin çocuklar ortasında yaygın olmasının nedeni enfeksiyonlara daha yatkın olmalarıdır.

 

APANDİSİT TEŞHİS VE TEDAVİSİ

 Apandisit belirtileri pek çok hastalıkla benzerlik göstermesi nedeniyle tanısı epeyce zordur. Apandisit tanısında  fiziki muayene sonrasında karın ultrasonu ya da  MR sistemlerine başvurulabilir. Apandisit teşhisinde en kıymetli öge kişinin öyküsü ve şikayetleridir.

Apandisitin en yaygın tedavisi apandisitin bedenden çıkarılmasıdır. Apandisitin cerrahi süreç uygulanarak çıkarılmasına apendektomi denir. Apendektominin 2 çeşidi vardır. Apendiksin çıkarılması  laparoskopik yahut açık cerrahi formüllerinden biri ile uygulanır. Her ikisinde de hastaya genel anestezi uygulanır. Nadiren apandisit patlamamışsa antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.