Apple duyurdu: iPhone’da yeni periyot başlıyor

App Store üzerinden indirilen iPhone uygulamalarında düzenlemeler yapmaya devam eden Apple, geçen sene alınan bir kararla, hesap oluşturma özelliği olan uygulamalarda “hesap silme” seçeneğinin bulunmasını da mecburî hale getirmişti.

Bu kapsamda geliştiricilere, gerekli güncellemeleri yapmaları için vakit tanınmıştı. Verilen o müddet geldi çattı.

ShiftDelete’in aktardığı habere nazaran; teknoloji devi, web sayfasında yayınladığı duyuruda yeni kuralın 30 Haziran 2022’den itibaren yürürlüğe gireceği bilgisini aktardı. Ayrıyeten bahisle alakalı değerli bir ihtar da yaptı.

HESAP SİLME SEÇENEĞİ KOLAY BULUNABİLİR OLMAK ZORUNDA

App Store Uygulama İnceleme Yönergeleri’nin 5.1.1(v) hususuna nazaran, hesap silme seçeneğini bulmak kolay olmalı. Kimi geliştiriciler teorik olarak hesabı kapatma özelliği sunsa da, uygulamanın içinde iddia bile edilmeyecek yerlere koyabiliyor. Apple’ın siyasetiyle birlikte artık bu süreci kolaylaştırmak zorunda kalacaklar.

Apple ayrıyeten, bir hesabı süreksiz olarak yahut büsbütün devre dışı bırakma imkanı sağlamanın da kâfi olmadığını ve iPhone kullanıcılarının, şahsî datalarıyla birlikte hesabı silebilmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

Apple ile Giriş Yap seçeneği sunan uygulamalarda ise, bir hesabı silerken kullanıcı belirteçlerini iptal etmek için Apple ile Giriş Yap REST API’sinin kullanılması zarurî.

‘Hesap silme’ seçeneği olan uygulamalarda istenen başka kaideler şu halde:

  • Yüksek seviyede düzenlemeye tabi kesimlerdeki uygulamalar, hesap silme sürecini onaylamak ve kolaylaştırmak için ek müşteri hizmeti akışları sağlayabilir.
  • Kullanıcı hesabı bilgilerini depolamak ve saklamak ve hesap silme süreçlerini yürütmek için geçerli yasal gerekliliklere uyun. Bu, farklı ülkelerdeki yahut bölgelerdeki lokal maddelere uymayı içerir. Her vakit olduğu üzere, hukuk danışmanınıza danışın.

MÜDDET VEDİ

Apple, hesap silme zorunluğunu getirirken bir yandan App Store’daki yeniliğini yitirmiş uygulamalara da el attı. Uzun bir müddet güncelleme almayan aplikasyonlar Apple’ın uygulama marketinden sessiz sedasız kaldırılacak. Şirket, bu türlü bir durumla karşılaşmak istemeyen geliştiricilere 30 gün içinde güncelleme yapmalarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.