AYM kararını tanımayan Adalet Bakanı Yardımcısı: Bizler verdiğimiz kararlarla konuşuruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tartışmalı birçok davada verdiği kararlarla tanınan hakim Akın Gürlek’i Adalet Bakan Yardımcılığı’na atadı. Erdoğan’ın atama kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Gürlek, atamayla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 4 yardımcısından biri oldu.

Halk TV’den Seyhan Avşar’a konuşan Gürlek, “Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan hakim nasıl olur da Adalet Bakan Yardımcısı yapılır?” tenkitleriyle ilgili, “Burası Türkiye. Hukukun gereği neyse onu yaptık. Bu mevzularla ilgili konuşmak istemiyorum. Bizler verdiğimiz kararlarla konuşuruz” dedi.

Gürlek’in lideri olduğu mahkemelerin bugüne kadar verdiği kararlar ise şöyle:

????Akın Gürlek’in lideri olduğu mahkeme HDP’nin eski eş lideri Selahattin Demirtaş’a ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla 4 yıl 8 ay mahpus cezası verdi. Bu ceza; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın ana davasındaki verdiği ihlal kararından evvel tahliye edilmesine karşın, cezaevinden çıkamamasına neden oldu.

????Gürlek, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na toplumsal medya paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı’ya 2,5 yıl mahpus cezası kararlarının altına da imza attı. Ayrıyeten, Akın Gürlek bir Barış Akademisyeni’ne “şehit yakını ziyaret etme cezası” verdi. Fakat daha sonra bu karar geri alındı.

????Gazeteci Can Dündar’ın gayrimenkullerine el koyma kararı da Akın Gürlek’in mahkemesinden çıktı.

????Arasında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu ÇHD’li avukatların tahliye edilmesi üzerine İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi misyondan alınmıştı. Bu mahkemeye Akın Gürlek atanmış ve yeni heyetle birlikte avukatlara mahpus cezaları vermişti. Gürlek, duruşma sırasında sık sık avukatlarla tartışmaya girmiş, bâtın şahide yönlendirici sorular sormuştu.

????Akın Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği Enis Berberoğlu kararını uygulamamasıyla da gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları manzaralarını gazeteci Can Dündar’a verdiği argümanıyla suçlanan, milletvekili seçilmesine rağmen yargılamasına devam edilen ve milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar vermişti. AYM, 17 Eylül 2020 tarihli kararıyla mahallî mahkemeden yargılamanın durdurulmasını istemişti. Fakat Gürlek’in lideri olduğu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’yi yerindelik kontrolü yapmakla suçlayarak karara direnmişti. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu karar nedeniyle Akın Gürlek’i ‘FETÖ’cü savcı “Zekeriya Öz” olmakla suçlamıştı. Yargıçlar ve Savcılar Heyeti (HSK) ise “AYM kararlarına uymayan terfi edemez” unsuruna karşın Enis Berberoğlu kararını yerine getirmeyen Akın Gürlek’i terfi ettirerek birinci sınıf hâkim yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.