‘Balon balığı’ avlayanlara ödenecek destekleme fiyatlarında değişiklik

‘Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka iştirak oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve iktisadının uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

TUTAR ARTIRILDI

Bu kapsamda, geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su eserleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balığı cinslerini avlayan balıkçılara adet başına yapılacak direkt destekleme ödemesi tekrar belirlendi. Kararla, belirlenen adet hududu düşürülürken adet başına yapılacak takviye fiyatı ise artırıldı.

Buna nazaran, balon balığı tiplerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı yapan balıkçılara 200 bin adede kadar (200 bin adet dahil) adet başına 12,5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Başka balon balığı tiplerine ise 1 milyon adede kadar (1 milyon adet dahil) adet başına 2,5 lira ödenecek.

Karar, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.