BM, zorla yerinden edilenlerin sayısının 100 milyonu aştığını duyurdu

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yayımlanan Global Eğilimler Raporu yayımlandı.

Raporda, “Evlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısı son on yılda her yıl arttı ve kayıtlar başladığından beri en yüksek düzeyde. Kimi ilerleme belirtilerine karşın, zorla yerinden edilmenin suratı ve ölçeği, mülteciler için tahlilleri geride bırakıyor.” sözü kullanıldı.

2021’in sonunda, savaş, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının bir yıl öncesine nazaran yüzde 8 artarak 89,3 milyona ulaştığına dikkat çekilen raporda, bunun 10 yıl öncesine nazaran iki kattan fazla artış manasına geldiği vurgulandı.

Raporda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en süratli ve en büyük zorla yerinden edilme krizlerinden birine neden olduğunun altı çizildi, 2022’de Afrika’dan Afganistan’a kadar yerinden edilenlerin sayısının “dramatik dönüm noktası olan” 100 milyonun üzerine çıktığı belirtildi.

GRANDİ’DEN AB’YE TEPKİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, rapora ait BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşının körüklediği bir besin güvenliği krizinin daha fazla insanı fakir ülkelerdeki meskenlerini terk etmeye zorlayarak global yerinden edilme oranlarını daha da yükselteceği ihtarında bulundu.

Grandi, besin krizi başta olmak üzere, savaş, insan hakları ihlalleri ve iklim değişikliği üzere başlıkların zorla yerinden edilmeleri daha da körükleyeceğine işaret ederek, “Ya memleketler arası toplum bir ortaya gelerek bu insanlık trajedisine tahlil bulmak, çatışmaları çözmek ve kalıcı tahliller bulmak için harekete geçer ya da bu vahim eğilim devam eder. Açıkça, bu sorun süratli bir halde çözülmezse tesiri epey yıkıcı olacaktır.” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’daki mülteci krizi ile dünyadaki misal krizlere yaklaşımının “eşitsiz” olduğunu vurgulayan Grandi, buna örnek olarak da AB ülkelerinin Akdeniz’de göçmen kümelerini kabul etmemede birbiriyle yarıştığını ama Ukraynalı mültecileri ise cömertçe karşıladığını tabir etti.

TÜRKİYE’DE 3,8 MİLYON MÜLTECİ VAR

Mayıs 2022’ye kadar dünya çapında 100 milyondan fazla insanın zulüm, çatışma, şiddet, insan hakları ihlalleri yahut kamu sistemini önemli biçimde bozan olaylar nedeniyle zorla yerinden edildiği paylaşılan raporda, ayrıyeten düşük ve orta gelirli ülkelerin 2021’in sonunda dünyadaki mültecilerin yüzde 83’üne mesken sahipliği yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Türkiye’nin 3,8 milyon mülteci ile dünyada en fazla mülteciye mesken sahipliği yaptığı belirtilen raporda, Pakistan’da 1,5 milyon, Uganda’da 1,5 milyon, Almanya’da 1,3 milyon mülteci, Kolombiya’da ise yurt dışına kaçan 1,8 milyon Venezuelalı olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.