Bodrum’da tabiat parkındaki villalara ‘yıkım kararı’ var, ‘yıkım’ yok

Selçuk Arslan

BODRUM- Bodrum’da halka açık Usuluk Koyu Tabiat Parkı yerinde 26 yıl evvel turistik tesisler ve lüks villalar inşa edildi. Bodrum Kent Kurulu, 26 yıllık süreçte açılan tüm davaların kazanıldığını ve yapılarla ilgili yıkım kararı çıktığını lakin uygulanmadığını duyurdu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çalışmalarını sürdüren Bodrum Kent Kurulu, Kente Karşı İşlenen Kabahatler evrakı kapsamında basın toplantısı düzenledi. Umurca Parkı Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Kent Kurulu Lideri Arif Yılmaz ve idare şurası üyelerinin katıldı.

Bu ay Kent Konseyi’nin gündeminde 26 yıl evvel yapılan tabiat parkına yapılan villalar vardı. Toplantıda, Torba Mahallesi’ndeki Usuluk Koyu Tabiat Parkı’nın nasıl 5 yıldızlı otel ve lüks villa alanına dönüştüğü unsurlar halinde anlatıldı.

Dosyada yer alan ayrıntılara nazaran, Usuluk koyu Tabiat Parkı ve Mesire Yeri’nin plan değişikliği yapılarak yapılaşmaya açılırken Bodrum belediyesi plan değişikliklerine ait yasal süreçte rastgele bir teşebbüste bulunmadı. Devrin Bodrum Belediye Lideri Mehmet Kocadon, kelam konusu projenin imar değişikliğine itiraz etmediği üzere, projenin görkemli açılışına da katılmış.

PLANLAR ASKIYA ÇIKMAMIŞ

Konuya ait ayrıntılı sunumu Kent Kurulu İdare Konseyi Üyesi Çiğdem Erko, ise planların yetkili vilayet müdürlüklerinde askıya çıkmadığını tabir ederek “Bu planlar 1/100.000’lik planlara karşıt idi. Bu nedenle, o süreçte, itiraz takvimini dikkatlerden kaçırmak için olsa gerek, bu planlar, ilgili Bakanlığın vilayet müdürlüklerinde asılmamış, adeta çekmecelerde saklanmıştır. Zira bu planlar “%20 emsal kır konutları yapılabilir” lejantı getirmiş ve yapılaşmanın önü açılmıştır. Bu “kır evleri” de 150-250 m2 tabanlı-havuzlu muhteşem lüks villalardır. Keza, Bodrum Belediyesi, görevlendirdiği Kent Plancısı tarafından verilen “uyumsuzdur” raporuna karşın yasal süreci geçirmiş ve plan itirazını yapmamıştır” dedi.

PROJE MÜHÜRE KARŞIN SÜRMÜŞ

Erko, 13.08-13.09.2012 tarihleri ortasında askıda kalan bu planlara yalnızca TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin itiraz ettiğini belirterek “ Bu itiraz hem Etraf Bakanlığı, hem Bodrum Belediyesine yapıldı. Etraf Bakanlığı’na yapılan itiraza karşılık jet süratiyle, 6 gün sonra geldi ve reddedildi. Mimarlar Odası’ nın itirazı üzerine Bodrum Belediyesi 10.10.2012 tarihinde inşaatı mühürledi ve yapı tatil zaptı düzenledi. Bu evrak Lider Sayın Kocadon cezaevinde olduğundan vekil Sayın Dursun Göktepe tarafından imzalandı. 15.10.2012 tarihinde Mimarlar Odası bu projeye ait MD-ÇED raporu düzenledi, yatırımcısına, ilgili tüm idari ünitelere göndererek, usulsüzlükleri ve çekincelerini paylaştı, kamuoyuna da duyuruldu. Lakin Bodrum Belediyesi tarafından 07.11.2012 de yine yapı ruhsatı verildi ve inşaat devam etti. Bu imza da Lider Mehmet Kocadon tarafından atıldı.” Tabirlerini kullandı.

DAVALAR KAZANILDI YIKIM BEKLİYORLAR

Sürecin devamında hem inşaatın, hem de ruhsat iptali müracaatlarının sürdüğünü lisana getiren Erko, “Ruhsatların iptali sürecine paralel olarak şirket, gerek orman toprağındaki, gerekse Tabiat Parkındaki yapılar için Yapı Kayıt Evrakı (96+33=129) almak suretiyle kaçak yapıları yasallaştırmak istemiştir. Meğer Orman yeri ve doğal sitlerde, müdafaa alanlarında ve Tabiat parklarında alınan yapı kayıt evrakları geçersizdir. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği 27.10.2020 tarihinde bu dokümanları ekine koyarak Muğla Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’ne husus ile ilgili yazı yazmış, lakin rastgele bir cevap alamamıştır” dedi.

2014 yılından bu yana Usuluk Tabiat Parkı ile ilgili açılan davaların kazanıldığını belirten Çiğdem Erko, yüksek yargı kararının kendilerine bildirim edilmesini beklediklerini söyledi. Kelam konusu yapılar için yıkım kararı beklediklerini söz eden Erko, yıkım kararının uygulanması konusunda umutlu olmadıklarının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.