Bu 4 Rahatsızlık İçin Hardal Kullanın! Mucizevi Tedavi Haline Şahit Olun

Sosisli sandviçlerimiz ve burgerlerimizle hardal yemeyi seviyoruz. Pekala bu sarı baharatın tıpkı vakitte her türlü rahatsızlığa da düzgün geldiğini biliyor muydunuz? Hardal, sıhhatiniz için mükemmel vitaminler, mineraller, proteinler ve lifler içerdiğinden birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hardaldan ucuz ve tesirli bir ilaç bu halde yapılır. Hardal yalnızca lezzetli bir baharat değil, tıpkı vakitte sıhhatiniz için de çok yeterlidir. Turpgiller familyasına ilişkin otsu bir bitki olan hardalın tohumları, baharat olarak kullanılır ve beğenilen kokulu sarı çiçekleri vardır. 10’dan fazla çeşidi olmasına karşın en çok bilinen 3 ana tipi vardır. Bu 3 çeşit de baharat olarak kullanılır. Beyaz, siyah ve kırmızı hardal cinslerinden kırmızı olanı Hint hardalı olarak da bilinir.

Mutfaktaki kullanımlarının yanı sıra, hardal, klâsik tıpta eski Yunan ve Roma medeniyetlerine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Ünü tüm dünyaya yayılan hardalın tarihi, aslında günümüzden 5000 yıl öncesine dek dayanır. Hardal bitkisinin yaprakları değerli ölçüde kalsiyum, bakır ve C, A ve K vitaminleri içerirken, tohumları bilhassa lif, selenyum, magnezyum ve manganez açısından zengindir.

1. YORGUN KASLAR

Bölgeye ve ağrının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak hardal, gergin ve ağrılı kasları rahatlatabilir. İki yemek kaşığı hardalı iki yemek kaşığı Epsom tuzu ile karıştırıp ağrıyan bölgeye sürterek yorgun kasları rahatlatabilirsiniz. Hardal ve Epsom tuzu kasların gevşemesine yardımcı olduğundan, bu teknik antrenman yaptığınız ve kaslarınızdaki gerilimi azaltmak istediğiniz vakitler için ülküdür.

2. BOĞAZ AĞRISI

Özellikle soğuk aylarda birçok insan boğaz ağrısı çeker. Neyse ki, bunun tedavisi kolaydır. Bir yemek kaşığı hardal tohumunu bir yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı bal, yarım limonun suyu ve kaynar su ile karıştırın. Bu karışımı soğumaya bırakın ve boğazınızı onunla gargara yapın. Anında rahatlama fark edeceksiniz.

3. CİLT YENİLEME

Pahalı yüz maskeleri almanıza gerek yok! Yalnızca biraz hardal satın alın ve bunu bir yüz maskesi olarak kullanın. Yüzünüze biraz hardal sürün ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. E vitamini ve antioksidanlar cildinizin ışıldamasını sağlar.

4. NASIRLI DERİNİN ÇIKARILMASI

Ayaklarınızda çok sayıda nasır var mı? Ayak banyosuna bir yemek kaşığı hardal eklemeyi deneyin. Cildiniz son derece yumuşayacak ve nasırlı cildin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.