CHP başkanı Kılıçdaroğlu Türkiye’yi İngilizlere şikayet etti: S-400’ü kime kullanacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendi ofisinde bir küme gazetecinin sorularını yanıtladı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, İngiltere merkezli yayın kuruluşu olan BBC Türkçe muhabirinin sorduğu S-400 alımı sorusuna, “Kime karşı kullanacağız.” diyerek yanıt verdi.

“Niye aldınız”

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Siz devlet olarak bir ittifak içinde yer alıyorsanız o ittifakın öngördüğü kuralları, ben de kendi ülkemde uygulayacağım diye imza atmışsanız, yani kelam vermişseniz, devletin namusu olarak kelam vermişseniz o ittifakın dışında farklı arayışlara girmek gerçek değildir. Etik olarak değildir. Siz NATO ittifakı içindesiniz pek hoş, savunma sanayimizi de bunun üzerine inşa etmişsiniz pek hoş, neyse toplantılar NATO toplantıları yapılır vs o toplantılara katılırsınız, toplantıda oy kararları oy birliği ile alınır vs siz ittifakın dışında farklı bir savunma sanayine girerseniz o vakit sorun çıkar, çıkıyor.

‘Sorunun cevabını almış değiliz’

Nitekim gittiler S-400 aldılar. Şu soruyu sordum, kime karşı kullanacaksınız? Yunanistan’a karşı mı kullanacaksınız? NATO ittifakı içinde. Suriye’ye karşı mı kullanacaksınız? Orası da çok daha güçlü Ruslar var. İran’a karşı mı kullanacaksınız? Kasr-ı Şirin’den bu yana ortamızda hiçbir sorun çıkmamış. E kime karşı kullanacaksınız? Rusya’ya karşı mı kullanacaksınız? Zati silahı size veren o. Niçin aldınız, neyin bedeli olarak aldınız, neyin bedelini ödediniz? Bu sorunun cevabını şu ana kadar almış değiliz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.