Cumhuriyet gündeme getirmişti: Boğaziçi’ndeki dataların paylaşılacağı tezi Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Cumhuriyet gazetesinin manşetine taşıdığı Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kayyum idaresi tarafından Bilgi Teknolojileri Kurulu’nun kapatılarak yerine Bilgi Süreç Dairesi oluşturulduğu ve başkanlığına da Üsküdar Belediyesi’nden bir kişinin getirildiği tezini Meclis’e taşıdı.

Özdemir, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Özdemir’in önergesinde kelam konusu tezle ilgili birçok sorunun cevabı istendi. Sorular şöyle: 

*Boğaziçi Üniversitesi idaresi tarafından Bilgi Teknolojileri Kurulu’nun kapatılarak yerine Bilgi Süreç Dairesi oluşturulduğu, başkanlığına da Üsküdar Belediyesi’nden bir kişinin atandığı gerçek mudur? 

*Üniversite idaresi kelam konusu kişinin görevlendirmesini hangi kriterlere ve liyakate nazaran yapmıştır? 

*Söz konusu kişinin tercih edilmesinin özel bir nedeni var mıdır?

*Görevden alınan Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Heyeti üyelerinin araştırmasıyla ilgili bilgilerin basına sızdırılması konusunda başta Genel Sekreterlik ve Bilgi Süreç Daire Başkanlığı olmak üzere ilgili Rektörlük kurumları nezdinde bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa bunun münasebeti nedir?

*Üniversitenin bilgi teknolojileri sistemlerini yahut hesaplarını kullanan mevcut öğrenciler yahut mezunlar ile, akademik ve idari çalışanın ferdî bilgilerinin bulunduğu data tabanlarına, öğrencilerin, mezunların, akademik ve idari işçinin onayı olmadan özel bir şirkete erişim müsaadesi verildiği savları yanlışsız mudur?

*Üniversite sunucularının admin şifrelerinin özel bir firmaya verildiği argümanları gerçek mudur? Hakikat ise bu kararları kim hangi yetkiye dayanarak almıştır?

*Bilgi Teknolojileri Şurası lideri ve üyeleri hangi münasebetlerle misyonlarından alınmıştır? 

*Bilgi Süreç Dairesi Başkanlığı mevcut Bilgi Teknolojileri Konseyi üyelerinin tasfiye edilmesi hedefiyle mı kurulmuştur? Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.