Elazığ’da milyonluk tesis bahtına terk edildi

Elazığ Vilayet Özel Yönetimi tarafından 2014 yılında 6 milyon 900 bin liralık bütçeyle imali tamamlanan ‘Sivrice Atık Su Arıtma Tesisi’ fonksiyonunu bugüne kadar yerine getiremedi ve yazgısına terk edildi.

Elazığ Vilayet Özel Yönetimi tarafından ihaleye çıkartılarak 2014 yılında üretimi tamamlanan Sivrice Atık Su Arıtma Tesisi, 2015 yılında Hazar Gölü Mahalli Yönetimler Birliği’ne devredildi. 2014 yılında imali tamamlanan tesise terfi istasyonlarından atık su basılamadı.

Sivrice’de başlatılan altyapı ve kanalizasyon yenileme çalışmalarının sonunda tesisin tam kapasite çalışacağı bildirilse de ortadan geçen yıllara karşın tesisin faaliyetini yerine getiremediği öğrenildi. Terfi istasyonlarından tesise gelen suyun ‘yağmur suyu’ olduğu, atık suların tesise ulaşamadan göle döküldüğü belirtildi.

İl Genel Meclisi’nin 05.07.2020 tarihli Plan ve Bütçe Kurulu İnceleme Raporu’nda, arıtma tesisinin alt kısmında bulunan logarın devamında bulunan hatta oluşan arıza nedeniyle atık suların tamamının logardan dışarı taşarak ziraî yere taştığı ve insan ve etraf sıhhatini tehdit ettiği belirtildi. Ziraî arazi sahipleriyle yapılan görüşmeye de yer verilen raporda, yapılan şikayetlere karşın hiçbir çalışmanın başlatılmadığı söz edildi.

Raporda ayrıyeten, tesiste kamera sisteminin tam olarak çalışmadığı, idari binanın atıl durumda olduğu, yönetim binası ve etrafında çöp yığınları olduğu, tesiste misyonlu işçinin olmadığı, tesis girişi ve idari bina kapılarının açık olduğu da yer aldı. Kelam konusu sorunun sebebinin ‘kötü yönetim’ olduğu bedellendirilen raporda, idarecileri hakkında idari soruşturmanın başlatılması gerektiğine dair ihtar da yapıldı. 07.08.2020 tarihinde ise Plan ve Bütçe Komitesi tarafından hazırlanan rapor Vilayet Genel Meclisi’nde onaya sunularak oybirliği ile kabul edildi.

‘SORUMLULARI SAVCILIĞA ŞİKAYET EDECEĞİZ’

Milyonluk tesisin atıl bırakılmasına ait konuşan DEVA Partisi Elazığ vilayet lideri Mehmet Kangal, “Bölgedeki vatandaşlar yıllar evvel büyük paralarla, milyonların buraya dökülmesine karşın atık su arıtma tesisinin hiçbir halde işler hale getirilmediğini, yapılan yatırımla devlet bütçesinin heba edildiğinden şikayetçiler. Tabi ki bu bahis, bu ıstıraplar daha evvel Elazığ gündeminde, mecliste tekraren gündeme getirilmesine karşın şimdi bir sonuç alındığını görmüyoruz. Devlet bütçesinin büyük bir oranda boşa gittiğinden şikayetçiyiz. Bu türlü şikayetlerin devam etmesi üzerine, buranın işler hale getirilmemesi üzerine DEVA Partisi vilayet idaresi olarak sorumlular hakkında savcılığa şikâyet hakkımızı ve özel yönetim nezdinde de soruşturma başlatılmasına öncülük edeceğiz. Buradan valimize, yetkililerimize sesleniyoruz. Yapılan bu yatırımın, buraya dökülen milyonların heba edilmemesi, bölgeye olumlu katkılar sağlaması ismine bu tesisin bir an evvel işler haline getirilmesini talep ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.