Gazeteci İbrahim Varlı’nın ‘İslamcılar’ tweetine soruşturma

Gazeteci İbrahim Varlı’ya iki yıl evvel yaptığı “İslamcılar zorbadır” paylaşımı nedeniyle “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek”ten soruşturma açıldı. Varlı, 25 Eylül 2020 tarihinde attığı “İslamcılar zalimdir, İslamcılar zorbadır, İslamcıların yapamayacağı kötülük yoktur…” tweeti nedeniyle hakkında TCK’nın 216. hususundan açılan resen soruşturma nedeniyle emniyette söz verdi.

BirGün gazetesi Yayın Koordinatörü Varlı tabirinde CİMER’e yapılan şikâyet üzerine açılan soruşturmada üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi, tweetinin rastgele bir suçlama, aşağılama ve düşmanlık içermediğini söyledi.

Dış siyaset müellifi olarak Ortadoğu’dan Afrika’ya dört bir taraftaki siyasal ve radikal İslamcı yapıları incelediğini söz eden Varlı, tweette “siyasal İslamcılık”ın kastedildiğini belirtti. Siyasal İslamcılığın bir siyasi hareket olduğunu, bu tanımlamanın bir terminoloji olduğunu ve her inananın da siyasal İslamcı olmadığını kaydederek, “soruşturmaya yer olmadığına dair karar” verilmesini talep etti.

TCK 216 NEDİR?

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216. Hususu:

Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik yahut Aşağılama Cürmünü kapsıyor. TCK/2. hususuna nazaran “Halkın bir kesitini, toplumsal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet yahut bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır.” TCK 216/3. unsuru ise “Halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaları alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırmayı” kapsıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.