Gültekin Uysal’dan Mustafa Yeneroğlu’na takviye: ‘Sözlü ve fizikî hali, demokrasiye tecavüzdür’

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, bir emniyet amirinin Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu’na yönelik sarf ettiği kelamlara reaksiyon gösterdi.

Uysal, toplumsal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

  • AKP, bir ‘parti devleti/devlet partisi’dir. Her gün bu kararı teyit eden onlarca olay oluyor. Son olarak bir kolluk mensubunun DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’na karşı kelamlı ve fizikî hali, demokrasiye tecavüzdür; bir demokratik hukuk devletinde kabul edilemez.

NE OLMUŞTU?

Ankara Kızılay’da Somalililer tarafından işletilen ve daha evvel polis baskısıyla tabelasını tekraren değiştiren Saab Cafe’nin kendi ismiyle yaptırdığı tabelasının açılış merasiminde bir emniyet amiriyle Mustafa Yeneroğlu ortasında tartışma çıkmıştı.

Yeneroğlu, açılış sonrası tabelanın kaldırılmasını isteyen emniyet amirine, “Kızılay’ın göbeğinde ırkçılık yapıyorsunuz, hukuksuz talimatları uygulamayacaksınız, haddinizi bileceksiniz, saygısızlık, terbiyesizlik yapmayacaksınız” demişti. Emniyet amiri ise Yeneroğlu’na, “Susar mısın? Sen haddini bileceksin, parmağını sallamayacaksın bana. Senin üzere tiplerin ne olduğu aşikâr. Ahlâksız sensin lan, adam üzere konuş” diye karşılık vermişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mevzuya ait bugün yaptığı yazılı açıklamada da “Söz konusu milletvekili hakkında misyonu başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulunulacaktır” denilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.