Hakkari’de 10 yıldır ürettiği zerzevatları gereksinim sahiplerine dağıtıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sera sahibi olan 66 yaşındaki Mecit Büyüksu, bölgede örnek bir vatandaş olarak anılıyor.

10 yıl evvel kendi imkanlarıyla kurduğu serada salatadan domatese, kabaktan fasulyeye birçok sebzeyi yetiştiriyor.

‘Bu serada muhtaçlığı olan herkes zerzevat alabilir’

Mahsullerin büyümesinin akabinde bölgede muhtaçlık sahibi olan aileleri belirleyerek fiyatsız halde dağıtıyor.

Duyarlı davranışıyla vatandaşlar tarafından sevilen ve hürmet duyulan bir insan olan Büyüksu, birebir vakitte seranın girişine de ‘Bu serada muhtaçlığı olan herkes zerzevat alabilir’ yazısı asarak büyük takdir topluyor.

“Allah isteği için herkese fiyatsız veriyoruz”

İmkanlar sağlanması halinde daha büyük seralar kuracağını ve daha hoş hizmetler vereceğini belirten Büyüksu, “Ben bu serayı 10 sene evvel yaptım. Serada salatalık, domates, biber, kabak, maydanoz, dereotu, soğan ve fasulye üzere zerzevatları yetiştirerek, Allah isteği için muhtaçlığı olan herkese fiyatsız veriyoruz. İstediği yerden gelsin asla kimseden para almadan fiyatsız bir halde veriyoruz. İnşallah bu davranış daha da büyür ve her yerde vatandaşlarımız bu üzere seralar yaparak gereksinim sahiplerine ücretsiz dağıtırlar.

Ben bu zerzevatları 10 yıldır herkese ücretsiz dağıtıyorum. Bundan daha hoş bir sevap olacağını düşünmüyorum. Seram aslında beldemde, yani İran hududunda yer alıyor. Şayet devlet tarafından dayanak sağlanırsa daha büyük seralar kurar, en az 10 bireye de iş imkanı sağlarım. Zira ben bu serayı kendi imkanlarımla kurdum. Bizim kış sert ve çetin geçtiği için yalnızca yaz ayları kullanabiliyoruz. Şayet kış seraları için imkanlar verilse beldeyi tarımla buluşturacağım” dedi.

“Büyük bir örnek teşkil ediyor”

Örnek davranışından ötürü Mecit Büyüksu’yu tebrik eden Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği Lideri Perviz Geçirgen, “Mecit Büyüksu 10 yıldır kendi imkanlarıyla seracılık yapıyor. Elde ettiği salatalık, domates, biber, kabak, maydanoz, dereotu, soğan ve fasulye üzere eserleri durumu yeterli olmayan herkese fiyatsız bir formda veriyor. Bu mutlaka büyük bir örnek teşkil ediyor. Bölgemizin seracılık için çok elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Yüksekova’yı inşallah tüm istikametiyle tarımla buluşturacağız. Üretimin olduğu her yerde hayat olduğunu görüyoruz. Şu periyotta kimsenin almadığı sebzeyi, Esendere beldesinde Mecit Amcamızın serasında parasız alabilmek memnunluk vericidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.