Hemşire Ömür Erez’in katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

İstanbul Kartal’da hemşire Ömür Erez’in katilinin ağırlaştırılmış müebbet mahpusu istendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 24 sayfalık iddianamede, Kartal Yunus Emre Mahallesi’ndeki Kartal 10 No’lu Aile Sıhhat Merkezi’nde vazifeli hemşire Ömür Erez’in(33) 20 Ocak 2022’de tabancayla vurularak öldürülmesi üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı.

Olay yerinde yapılan kamera imgesi araştırmasında kapüşonlu bir erkek şahsın sıhhat merkezinin giriş bekleme salonunda Ömür Erez’i tabancayla ateş ederek yaraladığı ve olay yerinden kaçtığı belirtildi. Kelam konusu silahlı saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin şahit beyanları ve kamera imgeleri incelenmesi sonucunda Rahmi Uygun(39) olduğu kaydedildi.

Olay yerinden kaçan Uygun’un Kartal’daki bir börekçide arkadaşıyla buluşarak arabayla Bağcılar’a geçtikleri anlatıldı. Kartal Kent Hastanesi’ne kaldırılan hemşire Ömür Erez’in ise tedavi sırasında hayatını kaybettiği vurgulandı.

Olay yeri inceleme, arabanın GPRS incelemesi ve kamera kayıtlarının incelenmesine dair polis gruplarının hazırladığı raporlara ayrıntılı bir halde yer verilen iddianamede, şüpheliler Rahmi Uygun ve Musa Teymur’un Bağcılar’daki bir kafede yakalandığı ve Rahmi Uygun’un üzerinden 1 adet tabanca çıktığı belirtildi.

Başka kuşkulu Yücel Özcan’ın ise hastanede yatarak tedavi gördüğü ve taburcu olmasının akabinde yakalandığı kaydedildi.

HEMŞİRENİN KARDEŞİNİ TEHDİT ETTİ

Ömür Erez’in kardeşi Menderes Erez’in sözüne de yer verilen iddianamede, kuşkulu Rahmi Uygun’un Fransa’da yaşayan Menderes Erez’e ileti attığını, kendisine küfür edildiğini ve Rahmi Uygun’un “Kardeşinin bana borcu var, şayet ödemezsen fotoğraflarını internete yüklerim” biçimindeki sözlerle şantaj yaptığını söylediğine yer verildi.

Menderes Erez’in durumu Ömür Erez’e anlattığı, ablasının borcu olmadığını söylediği ve bir müddet sonra ablasının kuşkulu Rahmi Uygun’la görüşmeyi kestiğini öğrendiği aktarıldı.

“TUTUKLANMAZSA BİZE ZİYAN VERİR”

Fransa’da olduğu için Rahmi Uygun’dan şikayetçi olamadığını, ablasına “Türkiye’ye geleyim birlikte şikayetçi olalım” dediğini öne süren Menderes Erez, ablasının kendisine “Ben bu şahıstan korkuyorum, bu şahıs tutuklanmaz hür kalırsa bize ziyan verir. Ben bu şahıstan kendisine soğuk davranarak alakamı keseceğim” halinde yanıt verdiğini söylediği kaydedildi. Menderes Erez akrabalarının cinayet tarihinde kendisini araması üzerine Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Soruşturma kapsamında şahit olarak dinlenen Ömür Erez’in iş arkadaşları ve komşularının da sözlerine yer verildi. Şahitler Erez’in 2 evlilik yaptığını, bir evliliğinden 11 yaşında kızı olduğunu ve Ömür Erez’in kendilerine yaklaşık 5 ay öncesinden Rahmi Uygun tarafından tehdit edildiğini söylediği vurgulandı.

Uygun çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince “tasarlayarak öldürme” kabahatinden tutuklanmıştı

Rahmi Uygun’un sözlerine de yer verilen iddianamede, Uygun’un Erez’le hata tarihinden 2 yıl evvel internet üzerinden tanışmasının akabinde sevgili olduklarını söylediği, evlilik kararı aldıklarını argüman ettiği belirtildi. Kendisinin mutlaklaşmış cezası olduğunu ve 2 aylığına cezaevinde kalacağını kaydeden Uygun, cezaevine girmeden evvel Erez’e evlilikleri için 187 bin lira para verdiğini öne sürdü.

“ÖLDÜRME NİYETİM YOKTU”

Cezaevinden çıktıktan sonra Erez’in kendisine soğuk davrandığını ve şantaj tehdidinde bulunduğunu tez eden Uygun’un 187 bin lirasını geri istediğini lakin Erez’in parayı geri vermediğini söylediği belirtildi. Bunun üzerine Konya’dan İstanbul’a tabancayla gelen lakin Erez’le konuşmak için geldiğini sav eden Uygun’un tabirinde “Öldürmeye niyetim yoktu, pişmanım” dediği hatırlatıldı.

Diğer şüpheliler Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın ise tabirlerinde Ömür Erez’i tanımadıklarını ve Uygun’un cinayet işleyeceğinden haberi olmadığını tez ettikleri hatırlatıldı.

TELEFONUNDAN ATIŞ TALİMİ YAPTIĞI MANZARALAR ÇIKTI

Siber İnceleme Raporu’na da yer verilen iddianamede Ömür Erez’in 21 Aralık 2021’de Facebook üzerinden Rahmi Uygun’u şikayet ettiği ve şüphelinin Erez’e farklı tarihlerde tabanca fotoğrafı gönderdiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Rahmi Uygun’un telefonunda yapılan incelemede ise Ömür Erez’in adresi, iş yeri ve ferdî bilgilerine dair arşiv yapıldığı belirlendi. Ayrıyeten Uygun’un telefonunda atış talimi yaptığına dair görüntüler olduğu da ortaya çıktı. Kriminal inceleme ve otopsi raporunda ise olay yerinde 6 adet kovan bulunduğu ve 4 adet merminin Erez’in bedenine isabet ettiği vurgulandı.

TABANCAYLA FOTOĞRAF ATARAK TEHDİT ETTİ

İddianamenin kıymetlendirme kısmında ise Ömür Erez ile Rahmi Uygun ortasında gönül bağı olduğu, kabahat tarihinden evvel ortalarının bozulduğu ve Erez’in Uygun’un telefonunu engellediği belirtildi. Bu durumu kabul edemeyen Rahmi Uygun’un münasebet müddetince yaptığı harcamaları mazeret ettiği ve bağın devam etmesine zorladığı anlatılan kıymetlendirme kısmında, şüphelinin maktule “Sana neler yapacağım” halindeki tabancalı görsellerle maktule tehdit içerikli iletiler gönderdiği anlatıldı.

ÖLÜMÜNÜ GARANTİLEMEK İÇİN BAŞINA ATEŞ ETTİ

Tehditlerle yetinmeyen Rahmi Uygun’un Konya’dan temin ettiği silahla İstanbul’a geldiği ve bir öteki kuşkulu Yücel Özcan’a Erez’i öldüreceğini açık açık söylediği hatırlatılan iddianamede, Uygun’un Erez’in ölmesini garantilemek ismine bitişik atış arasından başına birkaç el atış yaptığı vurgulandı.

Uygun’un vefat kararını kolaylaştırmak hedefiyle öteki şüphelilerden yardım aldığı tez edilen kıymetlendirme kısmında, şüphelinin İstanbul’a gelmeden Erez’i öldürmeye karar verdiği öne sürüldü. Rahmi Uygun’un aksiyonu ısrarlı bir iradeyle, sakin ve serinkanlı hareket ettiği ve yaptığı plan gereği tasarlayarak maktulü öldürdüğü vurgulandı.

CEZAEVİNDEN TANIŞTIĞI ARKADAŞI ARABA VE SÜRÜCÜ TEMİN ETTİ İDDİASI

Şüpheli Yücel Özcan tarafından yapılan değerlendirmede ise Özcan’ın Rahmi Uygun’un cezaevinden arkadaşı olduğu hatırlatıldı. Uygun’un İstanbul’a geleceğinden kuşkulu Özcan’ın haberdar olduğu ve Özcan’ın Konya’dan gelen şüpheliye İstanbul’u bilmediği için planını uygulamasında araba ve sürücü temin ettiği kaydedildi.

Rahmi Uygun’un İstanbul’a gelir gelmez ve olaydan sonra Yücel Özcan’ın yanına gittiği hatırlatıldı. Uygun’un olaydan evvel Özcan’a cinayet işleyeceğini açıkça söylediği ve Özcan’ın şüpheliyi tabirleriyle daha da cesaretlendirerek cinayetin işlenmesine kolaylık sağlandığı anlatıldı. Özcan’ın Uygun’un hareketine yardım eden sıfatıyla iştirak ettiği öne sürüldü.

Şüpheli Musa Teymur tarafından yapılan değerlendirmede ise Teymur’un Rahmi Uygun’u olay yerine arabayla götürdüğü, Uygun’un elindeki kanı görmesine karşın kıyafetini değiştirmesine yardım ettiği belirtildi. Kuşkulu Teymur’un Rahmi Uygun’un hareketine yardım eden sıfatıyla iştirak ettiği öne sürüldü.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS İSTEMİ

İddianamede kuşkulu Rahmi Uygun’un “Tasarlayarak öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet ve “Ruhsatsız silah bulundurma” hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.

DİĞER ŞÜPHELİLERE 20 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

İddianamede öbür şüpheliler Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın ise “Tasarlayarak öldürmeye yardım etme” kabahatinden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Hazırlanan iddianamede gönderildiği Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Tutuklu şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.