İbrahim Saraçoğlu’nun tarçınlı su tanımı nasıl yapılır? Tarçınlı suyun yararları ve tanımı

Dr. İbrahim Saraçoğlu, tarçın ve tarçınlı suyun kalp ilaçları, diyabet ilaçları yahut sık kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek sıhhat problemlerine neden olabileceğini bildiriyor.

İbrahim Saraçoğlu, çok fazla tarçın kabuğu çayı içmeyin. Haftada dört yahut beş kezden fazla olmamalıdır. Orta ara on beş yirmi gün orta vererek tüketmek çok daha tesirlidir. Unutmayın, bitki çayını alışkanlık haline getirmeyin. Bedeninize alışmayın. Bedenin buna alışmasına müsaade vermek, gerektiğinde daha az tesire sahip olabileceği manasına geleceğini belirtmişti.

Tarçın Kürü Tarçınlı Su, Tarçınlı Çay Nasıl Yapılır? Dr. İbrahim Saracoğlu Tarifi

1 su bardağı suyu cezve içerisinde kaynatın. 1 çubuk tarçın ekleyin ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Hala sıcakken süzün ve akşam yemeğinden 2 saat sonra için. Müracaat mühleti haftada 4 gündür. Bir alışkanlık haline gelmemelidir.

Bu küre 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip limon-tarçın suyu elde edebilirsiniz.

Tarçın, “Cinnamom ağacı” ismi verilen bir ağacın iç kabuğundan elde edilir. Tarçın kabuğu kurutmak için kullanılabilir. Tarçın kullanımı Eski Mısır’dan 4.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Suya bir çubuk tarçın yahut toz ekleyerek yapılan tarçınlı su (tarçın çayı), sıhhat açısından sayısız yararı olan kusursuz bir içecektir.

Tarçının Yararları Nelerdir?

Kolon kanserojen nitrozamin oluşumunu mahzurlar. Bağırsak ve kolonun hücresel yapısını güçlendirir.

Vücutta artan toksinler hücrelerin yaşlanmasını hızlandırır. Ayrıyeten, hastalık mümkünlüğü artar. Bununla birlikte, araştırmalar tarçının güçlü antioksidanlar içerdiğinden bu durumun oluşumunu azalttığını göstermiştir. Bilhassa değişen mevsimlerde virüs ve bakterilerin çoğalmasının neden olduğu üst teneffüs yolu hastalıklarını önler. Ayrıyeten hudut hücrelerinin deformasyonunu da pürüzler, gerilim ve yorgunlukla savaşır.

İltihap önleyici özelliği bulunan tarçın, makûs kolesterol düzeylerini düşürerek kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve hipertansiyon riskini azaltır. Organların hücresel dokularını yeniler. Nikotin ve kafeinden etkilenen akciğerleri yenilemek için güçlü bir baharattır.

Yapılan araştırmalar tarçının kan şekerini düşürdüğünü yani insülin direncini kırdığını göstermiştir. Kan sirkülasyonunu düzenleyerek, sindirim sırasında güce dönüşen karbonhidratların süratle parçalanmasını ve yok edilmesini pürüzler. Bu nedenle bedenin gücünü arttırır.

Beyin çok fazla protein aldığı vakit hücreleri ziyan görür. Beyinde şiddetli ağrıya neden olarak içerideki sıvıyı boşaltır. Ayrıyeten bu durumun hareketi olumsuz etkilemesini önlemek için yararlı besinler listesinin başında yer almaktadır. Parkinson hastalığında fevkalâde bir doğal deva olan tarçın, defne nöronlarının fonksiyonunu denetim eder.

Hücrelerin mutasyona uğramasını pürüzler. Bilhassa kolondaki bakterileri azaltır. Sindirim sorunlarını önler. Kolon kanseri gelişiminde en değerli faktör yemek artıklarıdır. Lakin tarçın güçlü bir temizleyici olduğu için kolonu temizler.

Modern çağın hastalıkları ortasında dikkatsizlik birinci sırada yer almaktadır. Bu hastalığı olan bireylerde sık sık öfkelenme, sabırsızlık ve süratli konuşma üzere belirtiler görülür. Tarçın, ömür kalitesini düşüren bu hastalık için en tesirli besindir. Tarçın beyin ve hudut işlevlerini düzenlediği için doğal olarak insanların semptom göstermesini pürüzler.

Besinlerin sindirim sisteminde parçalanması ve kana karışması yavaşladığından bedendeki yağ ölçüsü artar. Lakin tarçın, besinin düzgün enzimlerini destekleyerek içerdiği lif sayesinde tokluk hissi sağlar. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için ülküdür.

Salmonella bakterileri besin zehirlenmesine neden olarak kusma ve mide bulantısı üzere sıhhat problemlerine neden olur. Lakin tarçın bu hususta tesirli bir doğal ilaçtır. Bakterilerin tesirini kısa müddette yok ederek bağırsağın fonksiyonunu artırır.

Belli bir yaştan sonra kolajen üretimi yavaşlar. Bu hususun tükenmesi ile insan dokuları yaşlanma belirtileri gösterir. Bununla birlikte tarçın, kolajen üretimini arttırmada tesirlidir. Ayrıyeten saç derisine ve cilde uygulanan tarçın maskesi burada hücre sıhhatini korur.

Tarçının yararlarını bilmek, kokusuyla bile mükemmel olan tarçın kokusu çok tanınan ancak esansiyel yağını öğrendikten sonra daha da seveceksiniz.

Ev İmali Tarçın Yağı Tarifi

Malzemeler:

• 6-8 çubuk tarçın

• Zeytinyağı

Nasıl Yapılır?

Temiz, kuru bir kavanoz alın. İçine en az 6 ila 8 çubuk tarçın koyun. (Kavanozun boyutuna nazaran tarçın ölçüsünü artırabilirsiniz, mümkün olduğu kadar çok koyun) Tarçın kavanoza yerleştirdikten sonra tencerenin kenarına zeytinyağı koyun ve akabinde kapağı kapatın. Tencereyi en az 3 hafta oda sıcaklığında bırakın ve günde en az iki defa yeterlice çalkalayın. 3 hafta sonra mesken üretimi tarçın yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tarçın yağının yararlarından yararlanmak istiyor lakin konutta yapmak istemiyorsanız, şifalı bitkilerden basitçe satın alabileceğiniz ticari olarak satılan tarçın yağlarını da kullanabilirsiniz.

Tarçın Yağı Faydaları

• Tarçın en ünlü ve sevilen özelliği tarçın yağına da yansır ve bu yağ kan şekerini dengelemede büyük değer taşır.

• Tarçın yağı güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde bedeni bakterilerden korur ve kanı arındırdığı gösterilmiştir.

• Tarçın yağı kanı temizlemeye yardımcı olur, kan dolanımını hızlandırır, kalp ve damar hastalıkları mümkünlüğünü azaltır.

• Tarçın yağı da tıpkı tarçın üzere koktuğunda bile bedene çok yeterli gelir, konsantrasyonu artırır ve tertipli beyin aktivitesini sağlayarak hafızayı güçlendirir.

• Tarçın yağı hudut sistemi üzerinde çok güçlü bir tesire sahiptir, sonları yatıştırır, uykusuzluk, hudut krizi üzere sıkıntılara yardımcı olur.

• İltihap önleyici fonksiyonu sayesinde ağrılı bölgelerdeki ağrıları da giderir, bilhassa kas ve eklem ağrılarına ve koliklere güzel geldiği bilinir.

• Çok yemek yerken oluşan hazımsızlığı giderir, mideyi rahatlatır.

• Tarçın yağı da kendine has aroması ile ağız kokusunu önler ve nizamlı kullanıldığında ağız kokusuna deva olabilir.

• Tarçın yağı antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde bağırsakların sağlıklı kalmasına ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

• Bilhassa yaz aylarında rahatsız edici olabilen sinek/böcek ısırıklarının kaşıntısını giderir.

• Tarçın yağı da bağışıklık sistemini güçlendirmede çok yardımcı olur.

• Tarçın yağı da tıpkı nane yağı üzere haricen uygulandığında dudakların 2 saate kadar daha dolgun görünmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.