İsrail’den Hizbullah ve Lübnan’a ikaz: Savaşa hazırız, ağır bedel ödersiniz

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, 1982 İsrail-Lübnan Savaşı‘nın 40’ıncı yılı hasebiyle düzenlenen merasime iştiraki sonrasında Twitter hesabından paylaşımlar yaptı.

Benny Gantz, kendilerinden Lübnan’da bir askeri operasyon istenmesi durumuna dair şunları paylaştı:

“Hizbullah ve Lübnan devleti ağır bedel ödeyecektir. İsrail vatandaşlarına yönelik rastgele bir tehdit durumunda, bize ziyan vermek üzere kullanılacak hiçbir altyapı katiyetle korunmuş olmayacak. Biz savaşa hazırız, gerekirse tekrar Beyrut’a Sayda ve Sur’a yürürüz.”

Gantz, bu durumda Lübnan‘dan içerdeki cepheye mümkün hücum için de hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir etti.

Gantz, savaş tehditlerinin akabinde “ülkesinin savaş istemediğini” belirterek, “Hızlı ve adaletle sonlandırılması gereken Lübnan ile aramızdaki deniz hududuna ait tahlil üzere, bizler barış yolunda hayli ileri gitmeye hazırız” tabirlerini kullandı.

‘MÜCADELEMİZ LÜBNAN HALKI İLE DEĞİL’

Benny Gantz, deniz hududunun belirlenmesine ait mutabakata varmanın “ölüm döşeğindeki” Lübnan iktisadı için bir nefes ve bölgenin istikrarı için kıymetli bir adım olacağının altını çizdi.

Gantz, “Mücadelemiz Lübnan vatandaşlarıyla değildir” diyerek, ileri gitmek için karşı tarafın (Lübnan) hamasetli olması gerektiğini lisana getirdi.

Gantz’ın kelam konusu paylaşımlarına karşı Lübnan makamlarından ya da Hizbullah‘tan şimdi bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.