İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi şüpheleri üzerine

İsrail, “Demir Kubbe”nin kısa ve orta menzilli füzeleri engellemede “en etkili” hava savunma sistemi olarak övünse de yaşanan son gelişmeler, buna ilişkin şüpheler uyandırdı.

İsrail ordusundan son dönemlerde yapılan açıklamalar, Demir Kubbe’nin abluka altındaki Gazze Şeridi’nden atılan füzeleri engellemede etkinliğinin düşüklüğüne işaret ediyor.

Ordudan 2 Mayıs’ta yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nden İsrail’e 22 roket atıldığı, 4’ünün Demir Kubbe tarafından engellendiği ve 16’sının boş araziye düştüğü belirtildi.

Aynı gün Gazze’den 6 havan topu atışının gerçekleştirildiğini duyuran ordu, Demir Kubbe’nin bunları engellemedeki etkinliğine değinmedi.

Ordu, 3 Mayıs’taki yazılı açıklamasında Filistinlilerin, iki günde (2-3 Mayıs) Gazze Şeridi’nden İsrail’e toplamda 104 roket atışı gerçekleştirdiğini aktardı.

Bunlardan 24’ünün engellendiği, 11’inin denize, 14’ünün Gazze Şeridi sınırlarına, 48’inin ise İsrail’de açık alana düştüğü kaydedildi. Kalan 9 roketin nereye düştüğü belirtilmedi.

Demir Kubbe’nin Gazze Şeridi’nden atılan roketlere karşı etkisiz kalması, İsrail basınında tartışıldı.

Demir Kubbe’nin engelleme verileri inceleme altında

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), 3 Mayıs’ta ordunun, Demir Kubbe’nin roket saldırılarını engelleme verilerini inceleme altına aldığını duyurdu.

Ordu verileri, Demir Kubbe’nin 104 roketten 24’ünü engellediğini göstermesine rağmen, KAN’ın aktardığına göre ordu, ayrıntı vermeden, hava savunma sisteminin başarısının yüzde 90 olduğunu belirtti.

Demir Kubbe’nin etkinliğine şüpheye neden olan bir diğer durum da atılan roketlerden birinin İsrail’in güneyindeki Sderot kasabasına düşmesiyle 1’i ağır olmak üzere 3 yabancı işçinin yaralanmasıydı.

Kanal 13 özel televizyonun 3 Mayıs’taki haberinde de İsrail ordusunun Demir Kubbe’yi mercek altına aldığı aktarıldı.

Haberde, “Bugün Gazze Şeridi’nden İsrail’e 26 roket fırlatıldı ve Demir Kubbe sadece yüzde 67 oranında başarı gösterdi. Sderot’ta inşaat alanına düşen roketin düşüşünü engelleyemedi.” ifadeleri kullanıldı.

Demir Kubbe’nin daha önce “yüzde 92-96 başarı gösterdiği” hatırlatılan haberde, sistemin radarında veya Sderot’taki rampalarında herhangi bir arızanın bulunmadığı kaydedildi.

Haberde, Sderot’a düşen füzenin bir sistem hatasından kaynaklanabileceği, inşaat alanının boş arazi olarak algılanıp füze korunmasına gerek duyulmadığı ihtimalinin araştırıldığı belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesi siyasi analistlerinden Yossi Yehoshua da 3 Mayıs’ta Twitter hesabından Demir Kubbe’nin roket engellemesinin yüzde 67 olduğunu paylaştı.

İsrail gazetesi Maariv’de askeri meseleleri yorumlayan Tal Lev Ram ise söz konusu hava savunma sisteminin İsrail için bir “bağımlılık” olduğunu savunarak, ülkesinin bu bağımlılığı terk etmesi gerektiğini ifade etti.

Ram, “Hepimizin Demir Kubbe bağımlısı olmayı bırakmasını önerdiğimi söylemek benim için önemli. Tehlikeli ve eğitimli bir örgütün yoğun füze saldırısı karşısında, yüzde 100 sonuç vermez. Demir Kubbe ile yüzde 100 yoktur ve asla yüzde 100 olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Twitter hesabındaki paylaşımında Ram, “Demir Kubbe etkileyici, ancak diğer yandan bir savunma sistemine fazla bağımlı olmanın riskleri var.” yorumunu yaptı.

Demir Kubbe’ye siber saldırı iddiası

Son dönemde İsrail’de dış istihbarat teşkilatı Mossad’a, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kişisel internet sitesi ve Facebook sayfasına, çok sayıda üniversite ve devlet kurumuna yapılan siber saldırıyı üstlenen “Anonymous Sudan” adlı hacker grubu, Demir Kubbe’nin dayandığı uyarı sistemlerini bozduklarını duyurdu.

Hacker grubunun Telegram hesabından yapılan açıklamada, “Geçici işgal devleti, Filistinli kardeşlerimizi karşılıksız bir şekilde kolayca hedef alabileceğine inanıyordu. Kardeşlerimizin kanı bizim kanımız; çileleri bizim çilemizdir.” denildi.

Grup “Demir Kubbe’nin uyarı sistemlerini tamamen devre dışı bırakmayı” başardıklarını iddia etti.

“Filistinlilerin iyi ve kötü günde yanlarında olduklarını bir kez daha belirtmek istediklerini” kaydeden Anonymous Sudan hacker grubu, “İsrail’in Filistinlilere yönelik zulmünü sürdürmesine fırsat vermeyeceklerini” paylaştı.

Anonymous Sudan’ın diğer bir açıklamasında ise “İsrail, Demir Kubbesi’nin herhangi bir çalışmasını görmüyoruz, hala kötü çalışıyor. Neden? Daha iyi koruma kullanmalısınız. Saldırımız hakkında ne düşünüyorsun? Beğendin mi? Gülüp hiçbir şey yapamayacağımızı söylediğin zamanları hatırlıyor musun? Önce gülen sonra ağlar, bunlar sadece küçük parçalar. Yaptığımız şeyin benzeri görülmedi.” ifadelerine yer verildi.

İsrail makamlarından ise bu konuyla alakalı henüz bir açıklamada yapılmadı.

Öte yandan, AA’ya konuşan İsrailli bir askeri yetkili, Demir Kubbe’nin 2-3 Mayıs’ta abluka altındaki Gazze’den İsrail yönüne yapılan roket atışları sırasında, arıza yaptığını, ancak arızanın daha sonra giderildiğini söylemişti.

Demir Kubbe hava savunma sistemi nedir?

Demir Kubbe, İsrailli “Raphael” şirketi tarafından ABD ordusunun işbirliğinde geliştirilen, yaygın hava savunma sistemlerinin aksine dağınık yerleştirilen bataryalarının uzaktan kontrol edildiği bir hava savunma sistemi olarak öne çıkıyor.

İsrail ordusunun internet sitesinde, sistem hakkında, “Demir Kubbe hava savunma sistemi, İsrail’e atılan füzeyi fırlatıldığında algılayan ve yönünü, düştüğü yeri ve düşme zamanını öngörebilen son derece hassas radarlar aracılığıyla çalışmaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

Sistemin, saldırı füzesinin yönünü takip ettiği eğer açık alana düşecekse ona müdahale etmediği ancak yerleşim yeri veya hassas bölgelere düşeceğini algıladığı füzelere karşı müdahale ederek saldırı füzesini havada imha ettiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir