Kayseri’deki 7,5 milyon yıllık fosilleri yabancı paleoantropologlar inceledi

Kayseri’ye gelen yabancı paleoantropologlar, 7,5 milyon yıl öncesine tarihlendirilen çeşitli hayvanlara ilişkin fosillerin bulunduğu hafriyat alanında incelemede bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Berkeley Üniversitesi’nden antropolog Prof. Dr. Tim White, Berkeley Üniversitesinde doktora yapan ve paleontoloji üzerine çalışma yürüten Kaliforniyalı Dr. Joshua Carlson ve paleolitik arkeolojisi üzerine çalışmalar yapan İspanyalı Dr. Laura Sánchez ile Kayseri’deki hafriyatları yürüten heyette yer alan Prof. Dr. Okşan Başoğlu, Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu ve Prof. Dr. Yavuz Pehlevan, Yamula Barajı gölü kıyısı ile Barsama bölgesindeki hafriyat alanlarında inceleme yaptı.

Heyet, incelemenin akabinde Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç’ı ziyaret etti.

Büyükkılıç, değişik medeniyetlere mesken sahipliği yapan Kayseri’nin paleontoloji ve fosil alanında da çok büyük zenginliklere sahip olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

ABD’li Prof. Dr. Tim White ise bulunan fosillerle ilgili yapılan çalışmaların memleketler arası alanda da büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Fosillerin müzede sergileneceğini öğrendiğini aktaran White, “Burada bir müze oluşturulması, çıkan yapıtların sergilenmesi, öğrencilerden profesörlere kadar hem de lokal halkın öğrenmesi için en âlâ yoldur. Bunun gerçekleşmesi için sizlere elimden gelen bütün katkıyı sunmaya hazırım. Şu anda Ankara, İzmir, İstanbul’da olmayan bir müzedir. Özel fosillere ilişkin bir müze yok, Kayseri’deki müze, Türkiye’de bir birinci. Bu gelişmenin içerisinde olmak benim için büyük bir onurdur. Bu takım, kazıyı yapan bütün üyeler çok yetenekli ve bedelli, yaptıkları çalışmalar da çok değerli. Afrika’daki tarih öncesi yaşamış prehistorik hayvanların faunası ile Anadolu’da yaşamış olanları karşılaştırmaya ve buradaki tarih öncesi prehistorik faunasını görmeye geldik.” sözlerini kullandı.

Dr. Laura Sánchez ise şöyle konuştu:

“Burada yalnızca paleontoloji değil, insanlardan kalmış yüzeyde arkeolojik kalıntılar da buluyoruz. Ben bu bilgilerin hepsini bir ortaya getirip buranın bütünsel bir öyküsünü, coğrafik bilgi sistemleri metodolojileri içerisinde oluşturmaya çalışacağım. Burada çok profesyonel bir grup çalışıyor. İnanılmaz uygun korunmuş fosiller ve hoş bir lokalite burası. Çok heyecanlandım burayı görünce, bu türlü beklemiyordum. Belediye liderine dayanakları için çok teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir grup çalışması olmuş burada. Burada bir müzenin kurulabilmesi için bütün her şey elimizde. Yalnızca bunları bir ortaya getirip bu müzede sergileyeceğiz. Bunun da çok yararlı olacağına inanıyorum.”

Kazıların devam edeceğini aktaran Prof. Dr. Yavuz Pehlevan ise Kayseri’nin kıymetli bir fosil lokasyonu olduğunu, fosillerin onarımı ve tamirinin sürdüğünü bildirdi.

Açılacak Paleontoloji Müzesi’nde sergilenecek yapıtlardan bahseden Pehlevan, “Buradan elde edilen o megafauna dediğimiz fillerin, gergedanların ve zürafaların kafatasları, alt çeneleri, hem bilim insanlarının hem de yöre halkının münasebetiyle da Kapodakya bölgesinde yaşayan insanların ilgisine, bilgisine sunulacak. 7,5 milyon yıl öncesini tabiat tarihine açmış olduğumuz bu pencereden tekrar izlenecek. Geçmişte ömür nasıldı ve nasıl canlılar vardı, bu değişim nereye gidiyordu, Bunları rahatlıkla izleyebilecekler.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.