Kılıçdaroğlu: ‘Kavga çıktı, şöyle oldu, bu türlü oldu…’ Bunların hiçbirisine inanmayın

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile birlikte İstanbul’un Silivri ilçesine bağlı Seymen köyünde çiftçilerle buluştu. Çiftçiler, kendilerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na çay ikram etti. Kılıçdaroğlu, çiftçilere çay için teşekkür etti.

ANKA’nın aktardığına göre Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

SİZ ÜRETMEZSENİZ 85 MİLYON İNSAN AÇ KALIR: Belediye Başkanı’mız, sahiden elinden gelen çabayı gösteriyor. Sizin rahat etmeniz için; çalışırken, üretirken alın terinizin karşılığını almanız için Belediye Başkanı’mız elinden gelen çabayı gösteriyor. Başka belediye liderlerimiz da tıpkı çabayı gösteriyorlar. Siz üretmezseniz 85 milyon insan aç kalır. Hasebiyle sizin üretmeniz, bizim açımızdan da Türkiye açısından da son derece kıymetli.

KIRSALDA ÇALIŞAN BAYANLAR VE GENÇLER, TAMAMI SİGORTALI OLACAK: Biz ayçiçeğini, buğdayı, mercimeği, mısırı, canlı hayvanı, eti dışarıdan alıyoruz. Meğer bunların tamamını Türkiye’de üretmek mümkün. İnşallah yapacağız. Göreceksiniz. Buradan kelam vereyim sizlere de kırsalda çalışan bayanlar ve gençler, tamamı sigortalı olacak. Onların sigorta primini devlet ödeyecek. Göreceksiniz. Sizin üretmeniz, çalışmanız lazım. Sizin toplumsal güvenliğinizin olması lazım. Ben, bayanın kırsalda çok çalıştığını, emek harcadığını biliyorum. Fakat bayan, genelde sigortalı değil. Muhakkak bir yaştan sonra gelir de elde edemiyor. Münasebetiyle toplumsal güvenliği yok.

GENÇLER, KENTE GİDECEKSE EĞLENMEYE GİTSİN; CEBİNDE PARA, İMKAN OLSUN: O nedenle siz üretin, çalışın fakat kırsalda çalışmak kaydıyla bütün bayanların ve gençlerin, genç erkek de olabilir, bayanın da toplumsal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Böylelikle siz, vakti gelince emeklilik hakkına kavuşmuş olacaksınız. Hiç meraklanmayın. Gençler, ‘büyük kentlerin varoşlarına gidip taban fiyatla iş bulur muyum, bulmaz mıyım’ diye köyü terk ediyorlar. Bu, çok büyük bir tehlike. Etmemeleri, burada çalışmaları, üretmeleri, kazanmaları lazım. Gidecekse eğlenmeye gitsin kente; cebinde para, imkan olsun.

TİPİK BİR ÖRNEK BURASI: Bunu yapacağız, bütün Türkiye’de yapacağız bunu. Tipik bir örnek burası. Lider, çok hoş, ‘bir köy meydanı’ diye size pek çok şeyleri anlattı esasen. Son derece memnun oldum. Siz ne kadar memnun olursanız emin olun ben de o kadar keyifli olurum, Belediye Başkanı’mız keyifli olur. Sonuçta hepimiz, bu hoş ülkede birlikte yaşamak istiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimse kimseye muhtaç olmamalı. Her meskenin kesinlikle bir minimum gelir teminatı olmalı. Bütün bunların tamamı hafızamda, hiç düşünmeyin. Bunların tamamını hayata geçireceğiz.

O ÖNDERLERLE ORTADA BİR ORTAYA GELİYORUZ, KONUŞUYORUZ: Beraber çalıştığımız, Türkiye’nin düzelmesi için birlikte uğraş ettiğimiz partili arkadaşlarımız da öteki başkanlar de var. O önderlerle ortada bir ortaya geliyoruz, konuşuyoruz. 2 Ekim’de tekrar bir ortaya geleceğiz ve konuşacağız. Sahiden de gidiş, yeterli bir gidiş değil aslında. Bu kaygı yalnızca bende değil. Çabucak çabucak Türkiye’nin neresine gidersem tıpkı tasa lisana getiriliyor.

HER BİRİMİZ TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN KAYGI TAŞIYORUZ: Sizden yalnızca bir şey istirham ediyorum; bu televizyonlar, gazeteler, şunlar, bunlar, ‘yok ihtilaf çıktı, yok arbede çıktı, şöyle oldu, bu türlü oldu…’ Bunların hiçbirisine inanmayın. Her birimiz, Türkiye’nin geleceği için kaygı taşıyoruz ve bu kaygıları gidermeye çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan herkesin en azından niyet özgürlüğünü, ekonomik garantisini sağlama imkanımız var. Bunu yapacağız. Herkesin üretmesi, çalışması lazım. Alın terine kıymet verilmesi lazım. Alın terine paha vermeyen bir ülkenin aslında büyüme bahtı yok. Öbür türlü, Türkiye geriye masraf, bugün yaşadığımız tabloda olduğu üzere. O nedenle sizin alın terinizi kıymetlendirmek bizim boynumuzun borcudur.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.