Kız Basketbol Takımı Erkekler Liginde Şampiyon Olduktan Sonra Kupa İkinci Olan Takıma Verildi!

ABD’nin Alabama eyaletindeki beşinci sınıf kız basketbol takımı, erkekler liginde oynamak zorunda bırakıldı. Kız basketbol takımına erkekler liginde oynamadıkları sürece, antrenman tesislerini kaybedecekleri söylendi.  Ayrıntılar için buyurun…?

Kaynak: https://www.the-sun.com/sport/7555499…

ABD’nin Alabama eyaletinde beşinci sınıf kız basketbol takımı, erkekler liginde oynamak zorunda bırakıldı. Kız basketbol takımına erkekler liginde oynamadıkları sürece, antrenman tesislerini kaybedecekleri söylendi.

Erkekler ligini başarıyla tamamlayan Spain Park kız basketbol takımı, finalde bir “Knicks” takımını yendikten sonra sorumlu departmanın web sitesinde basketbol liginin şampiyonları olarak kaydedildi ancak kupa onlara verilmedi.

Çocuklardan birinin annesi olan Mashayekhher paylaştığı bir Facebook gönderisinde takımın törene katılmalarına izin verildiğini ve yendikleri çocukların kupayı almasını izlediklerini söylüyor.

“Takım olarak bir arada kalmaları söylendi, rekabette bir üst seviyeye çıkmaları ve 5. sınıf erkeklerle oynamaları gerekiyordu. Başardılar ancak kupayı almalarına izin verilmedi.”

‘Hayal kırıklığına uğradım. Kızıma hala böyle şeylerin olduğunu söylemek zorunda kaldığım için hayal kırıklığına uğradım. En önemlisi, 5. sınıftaki bazı kızların basketbol oynamasına izin vermeyen şehrimde hayal kırıklığına uğradım.’

Kadın Politikası Araştırmaları Enstitüsü, Alabama’nın kadınlar söz konusu olduğunda ülkede son sırada yer aldığını, istihdam, kazanç, siyasi katılım, üreme hakları ve sağlık konusunda çok geride olduğunu belirtti.

ABD’li eski basketbol oyuncusu Rex Chapman’ın haberi Twitter’da paylaşmasıyla tepkiler hızla büyüdü.?

“Şahsen bunu ortaya çıkarmanın en iyi yolunun bu süreçte karar vericilerin gerekçelerini kamera önünde açıklamaları olduğunu düşünüyorum. Herkes son derece hatalı olduklarını anladığında değişim gerçekleşebilir. Ama açığa çıkmazlarsa bu şeyler devam edecek.”

“Kaybeden erkek takımının koçu ve velilerinin kupayı kabul ettiğine inanamıyorum.”

“Sanırım bazı toplumlarda hiçbir şey değişmedi. Ne rezalet!”

“Erkeklerin doğru olanı yapıp şampiyonluk kupasını kızlara takdim etmesini bekliyorum. Bekleyeceğim…”

“İkinci olan erkek takımının kupayı kazanan kız takımına vermemesi hem oyuncular hem de teknik direktörleri hakkında çok şey söylüyor.”

“O çocuklar hayatlarının geri kalanında o kızlara yenildiklerini bilecekler.”

“Bir kız olarak uzun zamandır gördüğüm kadarıyla, hayata dair en iyi metafor bu.”

“Ne erkekler takımının koçunun ne de ebeveynlerinin, bu çocuklara kupaları hak eden kızlara vermelerini söyleyecek kadar dürüst olmadıkları gerçeği endişe ve utanç vericinin de ötesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir