Nebati sayılarla paylaştı: Akaryakıtta düşük vergi Türkiye’de

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üzerinde astronomik vergiler aldığına dair oluşan kanının kusurlu ve hiçbir gerçekliği olmadığının altını çizen Nebati, “Oysa iktisat idaresi olarak uyguladığımız vergi siyasetleri sonucunda Türkiye bugün akaryakıt ve motorinde AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergi alan ülke pozisyonuna gelmiştir” tabirlerini kullandı.

1984-2001 periyodunda toplam 13,5 milyar dolar olan Türkiye’ye yönelik direkt yabancı yatırım meblağının 2002’den bu yana 20 kata yaklaşan bir artışla 244 milyar dolara ulaştığını belirten Nebati, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına yönelik yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, gelen turist sayısının artmasına ve böylece turizm gelirinde de artış kaydedilmesine katkı sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın dört bir yanında ülke ekonomimizin güçlenmesi için gerçekleştirdiğiniz özverili çalışmalar için her birinize tek tek teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

“Rusya-Ukrayna savaşıyla global ölçekte belirsizlikler arttı”

Bakan Nebati, Türkiye’nin Kovid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya-Ukrayna savaşıyla global ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların barış ve istikrarı tehdit ettiği bir periyotta her alanda muvaffakiyetle ilerlemeye ve yeni şartların getirdiği fırsatları en yeterli formda değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Nebati, “Bilinmelidir ki bu mega yatırımları ‘betona yapılan yatırım’ olarak değersizleştirmeye çalışanlar, global gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize nasıl bir rekabetçi avantaj kazandırdığını göremeyen yahut bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” sözlerini kullandı.

“Bu bir açık Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Küresel diplomasinin son yıllarda en somut başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında imzalanarak işler hale getirilen tahıl sevkiyatı muahedesi olduğunu lisana getiren Nebati, “Bu bir açık Recep Tayyip Erdoğan tesiridir. Bu tarihi mutabakat, katıldığım G-20 toplantılarında da en değerli gündem hususlarından biri olan global besin arz krizinin tesirlerini hafifletmesi bakımından son derece stratejik bir kıymete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik teşebbüsleri ve bakanımızın tertip kabiliyeti ile İstanbul’da savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan tesiriyle bir ortaya getirilmesiyle imzalanan muahede, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece tüm dünyada bilhassa hububat fiyatlarındaki arz istikametli baskıların hafiflemesiyle birlikte fiyatların gevşemesine birlikte şahit oluyoruz” diye konuştu.

“Tahıl sevkiyatı mutabakatı diplomatik muvaffakiyetlerinin en somut örneklerinden biri”

Nebati, tahıl sevkiyatı mutabakatının Türkiye’nin stratejik aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik muvaffakiyetlerinin en somut örneklerinden biri olduğunu söyledi. Nebati, temmuzda ihracatın 248,4 milyar dolara ulaşarak dünya ticaretinden Türkiye’nin aldığı hissenin yüzde 1’i aştığını hatırlattı. Nebati, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, global güç maliyetlerindeki sert artışlar kaynaklı cari süreçler istikrarındaki bozulmayı sonlandırdığını söyledi. Bankacılık kesiminin sermaye yapısını güçlü olarak nitelendiren Nebati, “Bu yapı, yüksek faal kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran ayı prestijiyle yüzde 18,1 olarak gerçekleşen sermaye yeterlilik rasyomuz yüzde 8 olan yasal minimum oranın epeyce üzerinde seyrediyor” dedi.

“Türkiye İktisat Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilgili taraflara aktarın”

Büyükelçilere seslenen Nebati, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde vazife yapan en üst seviye hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve siyasetlerini temsil etmek üzere değerli roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin güçlü makroekonomik temelini, sunduğu tüm fırsatları ve Türkiye İktisat Modelimizi misyonlu olduğunuz ülkelerdeki ilgili taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye, akaryakıtta AB ülkelerinin ortasından en düşük vergi alan ülke”

Bakan Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üzerinde astronomik vergiler aldığına dair oluşan kanının yanlışlı ve hiçbir gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysa iktisat idaresi olarak uyguladığımız vergi siyasetleri sonucunda Türkiye bugün akaryakıt ve motorinde AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergi alan ülke pozisyonuna gelmiştir. Akaryakıt ve motorinde ülkemizde uygulanan vergiler AB ortalamasından yaklaşık yüzde 14 daha düşük seviyededir” diye konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz akaryakıtta yüzde 50’den daha yüksek vergi koyduğunu aktaran Nebati, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık vergi tahsilatıyla kurşunsuz akaryakıtta, yüzde 23,6’lık vergi toplamıyla da motorinde AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergilere sahip olduğunu söyledi.

“Enflasyonla gayrete yönelik yaptığımız vergi indirimleriyle 251 milyar lira vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Bakan Nebati, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla çabaya yönelik yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 2021 yılında 154 milyar lira vergi gelirinden vazgeçmişken, bu yıl da aldığımız ek önlemlerle 251 milyar lira vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız. Öteki taraftan fiyat istikrarının kıymetli bir belirleyicisi olan finansal istikrarı güçlendirmek için birçok adım attık. Türk lirasını daha cazip hale getirmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı azaltmak emeliyle Kur Muhafazalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu uygulama ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED faiz artışlarının ülkemiz iktisadı üzerindeki olumsuz tesirini sonlandırdık.”

Nebati, Türkiye İktisat Modeli’nin en değerli önceliklerinden birinin cari açık problemini kalıcı olarak çözmek ve global paha zincirlerinde üst sıralara çıkmak olduğu lisana getirdi.

Program, Bakan Nebati’nin konuşmasının arından basına kapalı olarak gerçekleştirilen soru karşılık kısmı ile devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.