Onarım çalışmaları yürütülen Kız Kulesi’nin yıkıldığı tezine yalanlama

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul’da onarım çalışması yapılan Kız Kulesi’nin yıkıldığı tezini reddetti.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “1940’lı yıllarda Kız Kulesi’nde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının zelzeleye karşı dayanımının olmadığına ait raporlar ve tekrar danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda üniversal müdafaa prensiplerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta” denildi.

Çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, “Özgün materyaline uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup onarıma ve Kız Kulesi’ne ait tüm dokümanlar ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi pahasına uygun formda, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir” sözleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.