Prof. Dr. Koçak: ‘Omicron dalgası işitme kayıplarına yol açtı’

Covid-19 pandemisinin başından beri, hastalık akciğer ve damar sistemlerinden sonra en çok kulak burun boğaz bölgesini etkiledi. Pandeminin birinci dalgalarında epeyce sık gözlenen koku ve tat alma bozuklukları, son baskın varyant Omicron ile bir arada, yerini “ani işitme kayıplarına” bıraktı.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak, son periyotta bilhassa Covid’den sonra meydana gelen ani işitme kayıplarına sıklıkla rastladıklarını keydederek, tedavisinin de klasik işitme kaybı tedavilerinden çok farklı yapıldığını vurguladı.

Covid’e bağlı ani işitme kayıpları en sık orta yaş kümesinde görülüyor, hastalığı aşikâr belgisiz geçirenlerde daha çok rastlanıyor. Nadiren kalıcı olan işitme kayıplarının büyük çoğunluğu ise takviye tedavilerle düzeliyor.     

“SON COVİD DALGASINDA ORTAYA ÇIKTI”

Covid’in birinci devirlerinde daha çok koku ve tat alma bozuklukları ile gelen hastaları gördüklerini anlatan Prof. Dr. Koçak, “Daha sonraki periyotta uyku sorunları, beyin sisi üzere problemler öne çıktı. Lakin son Covid dalgasında bununla bir arada uykuya meyil ve işitme kayıpları görmeye başladık. Enfeksiyonlarda en sık gördüğümüz işitme kaybı orta kulaktaki sıvı birikimi ya da orta kulak enfeksiyonları üslubunda olur. Fakat bilhassa bu son varyantta iç kulakla ilgili ve kulak sonuyla temaslı işitme kayıpları dikkatimizi çekiyor. Bazen 30 desibel, bazen 70 desibel, hafifçe ileri basamağa kadar değişen bir işitme kaybı spektrumu var. Yani tipik olarak şöyledir diyemiyoruz” dedi.

“COVİD’İ VAR YOK ORTASINDA GEÇİRENLERDE DAHA SIK”

İşitme kayıplarının Covid’i geçirme şiddetiyle de çok ilgili görünmediğini kaydeden Prof. Dr. Koçak, şunları söyledi:

“Tecrübelerimiz, Covid semptomlarını, yani ateş, halsizlik üzere, daha hafif geçirenlerde, nöral sorunları daha çok gördüğümüz istikametinde. Yani hastalığı var yok ortası geçirenlerde bu stil işitme ya da beyin sisi üzere sorunlar daha besbelli ortaya çıktı. Erken devirde başvuran hastalar aldıkları tedavilere kısa vakitte güzelleştiler. Geç periyodunda başvurduklarında bile yeni kuşak tedavilerle düzeldiler. Kendi kendine de düzelenler de oldu lakin şunu artık bilmeliyiz ki Covid yalnızca koku tat alma bozukluğu, beyin sisi değil, birebir vakitte işitme kaybı da yapıyor. İşitme kaybının kalıcı olma oranları çok düşük.”

“VİRÜS, İŞİTMEYİ DESTEKLEYEN HÜCRELERİ ETKİLİYOR”

Covid’e bağlı işitme kayıplarının nedenlerine dair son periyotta yayınlanan araştırmalardan da bahseden Prof. Dr. Koçak, şu bilgileri verdi:

“Bu yazılar gösteriyor ki bilhassa işitmeyi destekleyen hücrelerde etkilenme olduğunu görüyoruz. İşitmeyi destekleyen hücrelerin ilaçlarla desteklenmesiyle başarılı bir halde güzelleşme de gösteriyor hastalar. Muhakkak bir yaş etkileniyor mu derseniz, çocuklarda çok fazla etkilenme yok. Sıklıkla orta yaştakilerde görüyoruz. İleri yaş kümesinde da var ancak daha çok orta yaştakilerde rastlıyoruz. Çınlama, işitme kaybı ve tıkanıklık, bu üç şikayetle geliyor hastalar. Enfeksiyondan çabucak sonra ya da bir mühlet sonra, kulağında çınlama olduğunu, olağanda olmayan bir sesin kulağında oluştuğunu, kimisi uğultu halinde, kimisi ise yüksek frekanslı bir ötme formunda olduğunu belirtiyor. Kimisi de hiç duymuyorum diye geliyor.”

“TEDAVİSİ DE STANDART İŞİTME KAYBINDAN FARKLI”

“Yaz kulağı” olarak isimlendirilen ve dış kulak enfeksiyonları sebebiyle oluşan işitme kayıplarından çok farklı bir klinik tablo gözlemlediklerini de anlatan Prof. Dr. Koçak, bu nedenle tedavisinin de farklı olduğunu vurgulayarak kelamlarını şöyle noktaladı:

“Yazın gördüğümüz sorunlar daha çok dış kulak sorunlarıdır. Zira dış kulak yoluna su temas edince oradaki doku bir mühlet sonra mantar tutmaya başlar. Sonra bakteri fiyat ve bildiğimiz klasik enfeksiyonları yapar. Ortak kulak sorunları çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Bunlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir ya da bazen çok hafif durumda kendi kendine de kişi düzelir.

Ama viral enfeksiyonlarda direkt iç kulak etkilenebiliyor. Münasebetiyle başkalarından ayırmak çok kolay. Tedavide de protokollerimizi daima yeniledik. Birinci vakitler daha çok kortizon ve antiviral tedavileri ön planda tutarken bunların çok tesirli olmadığını gördük. O yüzden de destekleyici tedavilere yöneldik. Yüksek toz C vitamini, glutatyon, alfa lipoik asit ve misal ilaçlarla kürler oluşturduk. Ekseriyetle hücrelerin kendi düzgünleşmesini, yenilenmesini arttıran tedavilerden yarar gördük. Hasebiyle Covid sonrası gelişen işitme kaybı tedavileri standart, ani işitme kayıplarındaki üzere değil. Bu tedavilerin de kesinlikle klinik kaidelerde, hekim denetiminde yapılması gerekiyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.