SET 2022 Haliç Üniversitesi’nin mesken sahipliğinde başladı

Nottingham Üniversitesi ve Dünya Sürdürülebilir Güç Teknolojileri Topluluğu (WSSET) işbirliğiyle 19. Memleketler arası Sürdürülebilir Güç Teknolojileri Konferansı (SET2022 – The 19th International Conference on Sustainable Energy Technologies), 16 Ağustos tarihinde Haliç Üniversitesi’nin 5. Levent Kampüsü’nde başladı.

Enerji teknolojileri alanında dünyaca ünlü bilim insanlarından İngiliz bilim insanı Prof. Dr. Saffa Riffat ve Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu’nun başkanlığında gerçekleşen konferans, 18 Ağustos tarihinde sona erecek.

“SET2022”nin açılış konuşmalarında; sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir gücün gerekliliği, güç depolama, sürdürülebilir güç teknolojilerinde araştırma, inovasyon ve ticarileştirme, planlama ve siyaset, mimarlık, mühendislik ve ekonomiyi entegre etme, güç ve etraf, mühendislik termofiziği, kentler için sistemik değişim, güç, su ve besin güvenliği, güç sistemlerinin termodinamik tahlili üzere hususlara yer verildi.

Yaptığı açılış konuşmasında; insanlığın vazgeçilmez modülü olan gücün, gelecek kuşaklara en hakikat halde aktarılmasının ehemmiyetini vurgulayan Haliç Üniversitesi Rektörü Zafer Utlu, uzun yıllar bu gücün etrafa ve insan sıhhatine ziyan vermeden devam etmesinin gerekli olduğunu tabir etti. Çevresel makûs bir tesiri olmayan yenilenebilir güç kaynaklarını kullanmanın yaygınlaşması gerektiğini belirten Utlu, “Güneşin ve rüzgârın hiçbir vakit yok olmayacağını düşünüyoruz. Münasebetiyle bunlardan elektrik üretim teknolojileri geliştirdiğimizde aslında sürdürülebilirliğin kendisini elde etmiş oluyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası kuruluşların çalışmaları ile yenilenebilir güçlerin kullanımının yaygınlaştırılması konusunda birçok faal ve aktif politik uygulamalar bulunduğunu söyleyen Rektör Utlu, “Fakat bunu daha ileri götürmenin ihtiyacı şurada ortaya çıkıyor: Birincisi enerjiyi faal, faal olarak kullanmak, ikincisi ise bunların depolanabilme özelliklerini ortaya çıkartabilmek.” tabirleriyle konferansta sunulacak olan yeni bilimsel çalışmaların katkısını vurguladı.

Rektör Zafer Utlu, güç krizini aşmanın temel yolunun dünyayı fosil kaynakların bağımlılığından kurtarmak olduğunu söz ederken, “SET2022’nin kıymeti de böylesi bir periyotta etkin çalışmalarını yapıyor olması. Bu kuvvetli kozmik süreç yaşanırken, dünyanın geleceğinin en temel sıkıntılarından birine bilimsel ve rasyonel bir açıdan bakması ve sonuç odaklı olması çok değerli bir kazanımdır.” diye konuştu.

Güçlü bileşenlerden oluşan böylesi bir konferansa Haliç Üniversitesi olarak konut sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını belirten Utlu, “Bunu en yeterli formda değerlendireceğimizi, hem Türkiye için hem de global manada sürdürülebilir güç çalışmalarında önemli bir ivme kazanacağımızı düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

19. Milletlerarası Sürdürülebilir Güç Teknolojileri Konferansı’na önde gelen bilim insanları, araştırmacılar, farklı sanayilerden uzmanlar ve 60’tan fazla ülkenin üniversitelerinden iştirak sağlıyor. Konferansta ana konuşmacı olarak; son teknolojiyi ve bilimi aktaracak olan 8 üst seviye ve 20’ye yakın davetli konuşmacı yer alıyor.

Ana konuşmacıların tamamı dünyada mühendislik alanında en âlâ 100 isim ortasında yer alan bilim insanlarından oluşuyor. “SET2022”, bugüne kadar 60 ülkeden 765 muharrir ve 400’ün üzerinde bildiriye bünyesinde yer veren sürdürülebilir güç teknolojileri ana teması içinde; güç üretimi, verimli kullanımı, güç gereçleri, güç depolama, çevresel tesir, güç dönüşümü ve güç güvenliği üzere mevzu ve uygulamaları kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.