Sıhhat turizmine THY’den havalı dayanak: Kişi başı 2250 $ harcama yapıyorlar

Küresel sıhhat hizmeti ihracatı pazarının büyüklüğü 100 milyar dolara yaklaşırken, sağladığı yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı tedaviyle Türkiye, global sıhhat alanındaki yıldızını giderek daha da parlatıyor. Türk Hava Yolları (THY) ile Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) ortasında, Türkiye varışlı sıhhat turistlerine uygun şartlarda ulaşım imkanı sağlamak maksadıyla yeterli niyet muahedesi imzalandı.

SAĞLIK BÖLÜMÜMÜZ DÜNYANIN İLGİ ODAĞI

Türk sıhhat kesiminin dünyanın ilgi odağı olduğunu söyleyen THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri Ahmet Bolat, sıhhat gayeli Türkiye’yi ziyaret eden turistlerden 2021’de 1,6 milyar dolar gelir elde edildiğini, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 68’lik artış yaşandığını belirterek, “Ancak, sıhhat hizmeti ihracatından elde edilen gelir bu sayıların çok üzerinde. Bu çerçevede, sıhhat hizmeti ihracatından 2022’de 2,5 milyar dolar gelir hedeflenmektedir” dedi. Uçuşlarla ilgili bilgi de veren Bolat, bu yıl ABD’den Türkiye’ye gelen turist sayısının 1 milyona yakın olduğunu, beklenen 55 milyon ortasında bu sayının küçük kaldığını belirterek, “Bu sayısı eylülde ABD’de bir aktiflik yaparak birlik içerisindeki arkadaşlarımızla gayemizi 2,5 milyon olarak ilan edeceğiz” diye konuştu.

SAĞLIK İÇİN GELENE ÖZEL PAKET FİYAT

Anlaşmanın içeriğine ait bilgi veren Bolat şunları tabir etti: “Paket fiyatlar yapacağız. Mesela sıhhat turizmi için gelen hastalarımıza özel business class fiyatlarımız olacak. Ailesini getirmeyi teşvik edeceğiz. Ailesi geldiğinde ekstra indirimler olacak. Mesela evvelden beşerler ABD’ye tedavi olmaya gidiyordu. Orada çok değerli hizmetler var. Bunlardan bir tanesi check-up hizmeti. ABD’nin rastgele bir noktasından İstanbul’a 18-19 saatte kişiyi getiriyoruz. Orada bir kolonoskopi hizmet alabilmesi için 3-4 ay geçmesi lazım. Biz bu hastayı bir hafta içerisinde hem Türkiye’ye getireceğiz hem baştan aşağı tarayacağız. Bir hafta dinlenecek. Tatilini yapacak ve bir hafta sonunda analiz raporlarını alarak ülkesine dönecek. Oradaki beşerler için ulaşılabilir bir sayı olacak. Bu biçimde farklı ülkelere farklı hizmetlerimiz olacak.” Bolat, 2021’de hizmet ihracatından 55,2 milyar dolar gelir elde edildiğini belirterek, bu yıl toplamda 80 milyar doların üzerinde bir sayı beklediklerini söyledi.

Kişi başı 2250 $ harcama yapıyorlar

Hizmet İhracatçıları Birliği Sıhhat Komitesi Lideri Orhan Gazi Yiğitbaşı da ülkemizi tercih eden hastaların en çok; onkoloji, organ nakli, büyük cerrahi olaylar ve tüp bebek üzere branşlar olduğunu söyledi. Bilhassa Orta Doğu ülkelerinin, Irak, Libya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetlerin gelen hasta sayısında başı çektiğini belirten Yiğitbaşı, komplike ameliyatların süratlice yapılması sayesinde son yıllarda Avrupa’dan ve okyanus ötesi ülkelerden ilginin arttığını belirtti. Yiğitbaşı, gelen hastaların kişi başı 2 bin 250 dolar harcadığını da kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.