Tabiplere DEÜ Rektörlüğü’nden pürüz: Hastane dışında açıklama yaptılar

İZMİR – İzmir’de vazife yapan asistan tabipler, çalışma şartları ve özlük hakları için Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Hastaneleri önünde basın açıklaması düzenledi. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tabipler hastane bahçesinde açıklamalarını gerçekleştirirken, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ise yayınladığı yazı ile doktorların hastane kapısında açıklama yapmasını yasakladı.

Polis hastane önünde toplanan tabiplere açıklamaya müsaade verilmeyeceğini ve müdahale edileceğini söyledi. Yapılan görüşmelerin akabinde tabipler alkışlarla hastane dışına yürüyerek, açıklamalarını hastane dışında gerçekleştirdi. Açıklamalara Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) üyeleri ve İzmir Tabip Odası üyeleri de takviye verdi.

‘SÖZLER TUTULMADI, ASİSTAN DOKTORLAR OYALANDI’

Üniversite hastanelerinde yapılan açıklamada, yaklaşık 1 yıl evvel verilen kelamların yerine getirilmediği ve asistan tabiplerin daima oyalandığı belirtildi. Sıhhatte şiddet, nöbet sayılarının azaltılması, nöbet sonraki müsaade hakkı, tek kalemde yatan ve emekliliğe yansıyan ödemeler üzere talepler konusunda hala somut ve gerçekçi adımlar atılmadığı lisana getirilen açıklamada, 12 Ağustos’ta yayınlanan Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile ek ödemeler üzerinden bir gelir artışı sağlandığı lakin yayınlanan yönetmeliğin üniversitede çalışan tabipleri kapsamadığı söz edildi.

İtirazlar sonucunda Yükseköğretim Kurumu’nun da buna yönelik bir çalışma başlattığının ilan edildiği lakin hala net bir tarih verilmediği belirtilen açıklamada, “Mevcut durum sonucunda Sıhhat Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorlar ile üniversite hastanelerinde çalışan tabipler ortasında, tıpkı işi yapmalarına karşın, 2 kattan daha fazla gelir farkı oluşmuştur. Bu sorunun en kısa müddette çözülmemesi halinde Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda üniversitelerin tercih edilirliği düşeceğini ve şu an çalışmakta olan doktorların istifa edeceğini varsayım etmek sıkıntı değildir” denildi.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA İŞ BIRAKACAĞIZ’

Asistan doktorların 36 saat mesaiye, beş dakikada hasta bakma dayatmasına, ağır çalışma şartları sebebiyle tıpta uzmanlık eğitimine ayrılan müddetlerin yetersizliğine, sıhhat çalışanlarına yönelik devam eden şiddete karşi ortak gayret ettiği de söz edilen açıklamada, yeni yönetmelikle doktorların bölünme eforuna prim verilmeyeceği vurgulandı. Açıklamada son olarak şu tabirlere yer verildi;

“Yönetmelikle birlikte ek ödeme kapsamı dışında kalan üniversitelerin tıp ve diş hekimliği asistan, yan kısım asistan ve uzman doktorları olarak; ortaya çıkan adaletsizliğin ortadan kaldırılarak hepimiz için insanca yaşamamıza yetecek, güvencemize katkı sunacak gerçek ve emekliliğe yansıyan bir fiyat artışı talebimizin takipçisi olacağımızı, bununla birlikte taban fiyatın altında fiyatlarla çalişan yabancı asıllı asistan tabip meslektaşlarimızın hakları da dahil başka bütün özlük haklarımızı alma yolunda gayret edeceğimizi, 15 Eylül 2022 tarihine kadar tatmin edici düzenlemeler YÖK/SBA/yabancı asıllı asistan tabip üzere ayrımlara gidilmeden uygulamaya geçirilmezse bu tarihten sonra Türkiye’nin dört bir yaninda iş bırakma aksiyonları dahil hak arayışlarımızı daha gür sesle yapacağımızı bildiririz”

İZMİR TABİP ODASI: ASİSTAN DOKTORLARIN YANINDAYIZ

İzmir Tabip Odası üyeleri de asistan doktorların çalışma şartları ve özlük hakları düzeltilinceye kadar verilen gayretin yanında olacaklarını vurguladı. Açıklamada, “Tüm asistan doktor arkadaşlarımızı İzmir Tabip Odası Asistan Hekimlik Kurulumuza katılmaya çağırıyoruz. Komite çalışmaları asistan arkadaşlarımızın gerek kişisel ve gerekse kurumsal manada , tüm gereksinimlerinin , hukuksal haklarının korunması ve geliştirilmesinde yapacakları teklif ve düşünsel katkılar ile bu mevzudaki hak geliştirilmesi imkanının hayata geçirilebileceğini vurgulamak isteriz. Üniversitelerdeki tüm meslektaşlarımızı yeni periyot çalışmalarına başlayacak olan İzmir Tabip Odası Tabip Meclisimizde tıp fakülteleri hastanelerinin sesi olmaya davet ediyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.