Tahlilin adresi Türkiye: Tahıl krizinde imzalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı merasimle atılacak

Tahıl Sevkiyatı Muahedesi imza merasimi Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in iştirakiyle yarın İstanbul’da yapılacak.

İmza merasimi Dolmabahça’de

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ukrayna ve Rusya taraflarının iştirakiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı muahedesi imza merasimi yarın 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

Türkiye arabulucu olacak

BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını yine başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

BM’deki basın toplantısının çabucak sonrasında, İrtibat Başkanlığından tahıl sevkiyatı mutabakatına ait yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

“Ukrayna ve Rusya taraflarının iştirakiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı muahedesi imza merasimi yarın 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.”

İstanbul bir müddettir, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den yetkililerin iştirakiyle Ukrayna limanlarında sıkışmış tahılın memleketler arası piyasaya taşınmasını görüşmek üzere toplantılara konut sahipliği yapıyordu.

Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yarın yapılacak mutabakatla ilgili “Bu muahedeyi memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu çabalı çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.