TÜED, 2000’den sonra emekli olanlar için intibak istedi

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklilerin büyük kısmının aylıklara yapılan artışların küçümsenmeyecek nitelikte olduğunu düşündüğünü, lakin harcama kalemlerindeki yüksek oranlı artışların alım gücünü sonlandırdığını belirtti.

Emeklilerin fiyat artışlarından rahatsız olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

“Emeklilerimiz, ‘aslında bu yüksek oranlı artırımlar olmasa, aylıklarımızın seviyesi bizleri mutlu ederdi. Keşke bir evvelki yılın aylığını alıyor olsaydık lakin temel tüketim materyallerinin fiyatları bu kadar artmamış olsaydı. Geçtiğimiz yıl alım gücümüz daha yüksekti’ diyor. Öbür taraftan, kamu çalışanları için yapılan ve emeklilerine de yansıyan ek gösterge düzenlemeleri, bizleri memur emeklilerimizin durumları hakkında keyifli etmiştir. Çalışma ömrünün içinden gelen Sayın Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız Vedat Alim’in son açıklamaları, EYT mağdurlarının da yüzünü güldürmüştür. Ayrıyeten taban fiyata, hiçbir devirde olmadığı kadar yüksek oranlı yapılan artışlar da memnuniyet verici gelişmeler ortasındadır.”

“Devlet büyüklerimizden intibak kelamını almak istiyoruz”

Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesiyle ilgili bir müjde beklediklerini lisana getirerek, şu tabirleri kullandı:

“2000 yılı öncesi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesinin, 2000 yılı sonrası emekli olanlar için yapılmasının vakti gelmiştir. En düşük emekli aylığının minimum ömür standardına kavuşturulmasını sağlayacak, eski ile yeni ortasındaki adaletsizliği giderecek, taban aylıklarla tavan aylıklar ortasında giderek açılan makası daraltacak bir intibak düzenlemesi en büyük beklentimizdir. Milyonlarca emeklimiz bu umut içerisindedir ve gelecek müjdeli haberi beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve Sayın Bakan’ımızın bu kronikleşmiş sorunu da çözerek, emeklilerimizin hayır dualarını alacağı günü ümitle bekliyoruz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.