Türkiye’de de hadise sayıları artıyor… Maymun çiçeğine yakalanan adamdan Covid bildirisi

Son devirde Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede maymun çiçeği olayları artmaya devam ederken, bu hastalığa yakalanan bir adam yaşadıklarını tek tek anlattı.

Dünya corona virüsü salgınıyla çaba ederken son aylarda ortaya çıkan maymun çiçeği salgını telaş yaratmaya devam ediyor… Sıhhat Bakanı Koca’nın evvelki gün Türkiye’deki maymun çiçeği olaylarına ait açıklamaları sonrasında İngiltere’den dikkat cazip bir haber geldi.

Bakan Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın etrafı izole edildi. 4 hastamız büsbütün güzelleşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda. Sıhhat durumları düzgün, hiç bir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni, kapalı ortamda çok yakın ve uzun müddetli temasla bulaşmasıdır” sözünü kullanmıştı.

Bugün İngiliz medyasına konuşan bir maymun çiçeği olayı hastası ise yaşadıklarını anlattı… 25 yaşında maymun çiçeğine yakalanan Conor isimli bir adam hastalığın başında belirtilerin Covid-19’la çok benzeştiğini lisana getirdi.

Bristol’da yaşayan Conor, “Hastalığın başında yüksek ateş, terleme, eklem ağrısı vardı ve bunların hepsi Covid-19 belirtileriydi. Bu yüzden Covid-19 olduğumu düşündüm” dedi. Ancak Conor, kısa bir müddet sonra bedeninin farklı noktalarında kabarcıklar oluştuğunu söyledi. Conor, “Kabarcık ve yaralar oluşmaya başlayınca maymun çiçeği olduğumu anladım” dedi.

Yatak odasında 10-11 gün boyunca kendini tecrit altına aldığını söyleyen Conor, “Covid-19 gibisi belirtilerden evvel corona virüsü testi olmaya devam ettim. Ancak yaralar oluşunca bıraktım bunu” dedi.

Genelde Afrika’nın makul bölgelerinde ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü son aylarda ABD, İspanya, Türkiye, Fransa, Portekiz ve İngiltere’nin de ortalarında olduğu onlarca ülkede tespit edildi.

Yakın fizikî temas, çarşaf, örtü, öksürük ve hapşırma ile bulaşabilen hastalık kimi durumlarda ölümlere sebep olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.