Vedat Milor ve Özgür Demirtaş ortasında ‘su böreği’ tartışması: ‘Evrensel kriterler neler?’

Gastronomi müellifi Vedat Milor ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Lideri Prof. Dr. Özgür Demirtaş ortasındaki diyalog, toplumsal medyaya yansıdı.

Twitter’da gündem olan konuşma, Demirtaş’ın ‘su böreği’ yorumu üzerinden başladı. 

“BİZİM YEMEKLER KADAR HOŞ YEMEĞİ OLAN ÜLKE VAR MI?”

Özgür Demirtaş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Su böreği bu kadar lezzetli olmak zorunda mı? Bizim memleketin yemekleri kadar hoş yemeği olan ülke var mı? Vallahi yok. Billahi yok. Biraz disiplinli olsak dünyada yemek bölümünde rekorlar kırarız” sözlerini kullandı.

MİLOR’DAN KARŞILIK: ‘EVRENSEL KRİTERLER NELER?’

Demirtaş’ın bu paylaşımına, ünlü yemek eleştirmeni Vedat Milor’dan karşılık gecikmedi. Milor, Demirtaş’a verdiği karşılığa, “Biraz daha ayrıntı verir misiniz? Mesela yemekleri nasıl karşılaştırıyoruz? Kozmik kriterler neler?” notunu düştü.

Ünlü yemek eleştirmeni, gelen yorumların üzerine ise “Arkadaşlar sakin olun. Spaghetti Western sinemalarındaki düello sahnesi moduna gerek yok. Yorumları görünce sanki sert bir şey mi yazdım fark etmeden diye tekrar denetim ettim yazdığımı” dedi.

DEMİRTAŞ: ‘DAMAK ZEVKİ İSMİ ÜSTÜNDE, DAMAĞA NAZARAN DEĞİŞİR’

Vedat Milor’un kendisine yönelik karşılığını alıntılayan Özgür Demirtaş, ünlü gastronomi muharririne şu cevabı verdi:

“Vedat Beyefendi elbette siz uzmanısınız bu mevzunun. O yüzden sizin önünüzde bana pek bir şey söylemek düşmez. Ancak tam da matematik değil üzere bu iş ne dersiniz? DAMAK ZEVKİ ismi üstünde damağa nazaran değişir. Zevkler ve renkler tartışılmaz diye bir kelam o yüzden var. Bu bahis hakikaten subjektif yani. Örneğin sizin çok sevdiğiniz bir restauranta gitmiştik ve hayatımda yediğim en berbatlardan biriydi diyebilirim. Zevk işte.”

MİLOR: ‘MERAK ETTİĞİM, ŞAHSİ BİR ARGÜMAN MI OLDUĞUYDU’

Son olarak Milor, Demirtaş’a cevaben, “Evet. Anlamaya çalıştığım şey de aslında kozmik bir sav mı yoksa şahsi bir tez mı olduğuydu. Bu mevzuda İtimat Güzeldere ve Ömer Madra ile hoş bir podcast çekmiştik. İlgi duyanlar şurada dinleyebilir” diyerek, takipçilerine bir podcast yayını önerdi.

Milor, şu kelamları kullandı:

“Bir de hangi restoran olduğunu merak ettim. Malum, restoranlar her daim birebir performansı gösteren makineler üzere değiller. O yüzden sanki benim de sonradan makus bulduğum bir yer mi diye merak ediyorum.”

İki isim ortasındaki bu diyalog, toplumsal medyada gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.