Yapay Zekayı Beste Yapmak için Kullanan TikToker Beyza Doğuç Yarattığı Melodiler ile Başınızı Döndürecek!

TikTok fenomeni Beyza Doğuç yapay zeka kullanarak beste yaptı. Oluşturduğu parçayı hesabından paylaşan kullanıcı sosyal medyada gündem oldu.

Müzisyen Beyza Doğuç sosyal medyayı gerçekleştirdiği projeler ve yaratıcı işler için kullanıyor.

YouTube’a çektiği videolar ile tanınan Doğuç, şimdilerde TikTok’ta 300 binden fazla takipçiye sahip.

Doğuç, çektiği TikTok videolarında eğlenceli ve renkli kişiliğini farklı konseptler ile gösteriyor.

Renklerin şarkılarından, 2 nota ile şarkı yapmaya ve rastgele kelimelerle doğaçlama şarkı yazmak gibi ilgi çekici içerikler hazırlıyor.

Geçtiğimiz günlerde ise kitaplara şarkı yaptığı 8 parçalık albümü ile isminden söz ettiren Doğuç, bu kez yapay zeka ile beste yaptığı anları paylaştı.

Bir arkadaşının da desteği ile beste yapan bir yazılım hazırlayan TikTok fenomeni, bu aşamaya gelene dek yapay zekadan şarkı sözü yazmasını ve yeni bir müzik türü keşfetmesini de istemişti.

Yapay zeka yeni bir müzik türü yaratırken kozmik ve fütüristik sesleri bir araya getirerek geleneksel türk müziğinden de yararlandı.

Ve ortaya bu sonuç çıktı!

Hatta Doğuç, aynı konuda yapay zeka ile kendi yazdığı şarkıları da yarıştırmıştı. Ancak onun yazdığı şarkı anlaşılmadı?

En son yapay zekanın verdiği rastgele akorlarla bir şarkı yapan Doğuç, melodide hatalar olduğunu fark edince yeni bir içerik çekmeye başladı.

Yapay zekanın şarkıyı tek oktava sığdırmaya çalıştığını fark ettiğini söyleyen Doğuç, bu kez diğer oktavları da kodlamaya başladı.

Tüm notaların frekanslarını yapay zekaya gönderen Doğuç, son olarak yapay zekadan Für Elise çalmasını istedi ve sonuç herkesi hayran bıraktı.

Ardından ses dalgalarını oluşturan TikToker, yapay zekanın gitar, kick ya da damla sesi yapabilmesini sağladı.

Müzik yapabilmek için dalgaların aynı anda çeşitli şekillerde çalmasını sağlayan Doğuç, her ses dalgası için ayrı bir kod oluşturup aynı anda çalıştırabilmeyi denedi.

Sonuç inanılmaz oldu… İşte o video:

Siz yapay zeka ile en çok ne yapmak isterdiniz? Yorumlarda buluşalım…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*