Yemeğin tadına bakıp tuzunu ayarlayacak: Şef robotlar geliyor

Robotların mutfakta daha yaygın hale gelmesiyle araştırmacılar çalışmalarını ağırlaştırdı. Cambridge Üniversitesi mühendislerinden oluşan bir grup yemek yaparken “tat alabilen” robot geliştirdi. Araştırma takımı Cambridge’deki laboratuvarda bir tabak çırpılmış yumurta ve domatesin tuzlu ya da tuzsuz olduğunu algılayabilecek robotik bir sensör tasarladı.

Tat haritalarını çıkarıyor

Robotik kolun ucundaki küçük bir alet, robotun bilgisayarı tarafından kapsamlı bir tat haritası oluşturulana kadar farklı yerlerde tekrar tekrar yiyecekten örnekler alıyor. Çiğneme sürecinin farklı basamaklarını taklit etmek için yiyecekler çeşitli kıvamlarda karıştırılıyor. Her denemede yemeğin tat haritaları çıkarılıyor.

BAHARATA DA KARAR VERİYOR

Robot şef yemeğin hazırlık sırasında daha fazla baharata muhtaçlığı olup olmadığına da karar veriyor.

Takım, robotların insan çiğneme ve tatma süreçlerini taklit ederek, sonunda şahısların zevk alacağı yiyecekler üretebileceğini ve kişisel zevklere nazaran ayarlanabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, robot şefin neyin lezzetli ya da berbat olduğunu öğrenmesine sağlayarak daha düzgün yemek hazırlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.