Zelenskiy, Memleketler arası Atom Gücü Ajansı Lideri Grossi ile görüştü

Zelenskiy, toplumsal medya hesaplarından yaptığı yazılı açıklamada, Grossi ile Kiev’deki Devlet Başkanlığı Çalışma Ofisi’nde yaptığı görüşmeye ait değerlendirmede bulundu.
 
Zelenskiy, “Bugün Zaporijya Nükleer Santrali’nin etrafındaki durum, Ukrayna ve tüm dünya için en kıymetli güvenlik sıkıntılarından biri. Tesiste muhtemel büyük patlamalar, nükleer reaktörlerin arızalanması, Zaporijya Nükleer Santrali’nin Ukrayna şebekesiyle temasının kesilmesi üzere büyük riskler mevcut” sözlerini kullandı.

Zelenskiy, Grossi öncülüğündeki UAEA heyetinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaşmasını ve kelam konusu memleketler arası tehlikeleri önlemek için mümkün olan her şeyi yapmasını istediklerini vurguladı.
 
Santralin hemen silahsızlandırılması gerektiğine işaret eden Zelenskiy, denetiminin de Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini kaydetti.
 
Grossi öncülüğündeki UAEA heyeti, Zaporijya Nükleer Santrali’nde incelemelerde bulunmak için Ukrayna’ya gelmişti.
 
Avrupa’nın en büyük nükleer santrali
 
Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor.
 
Altı nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.
 
Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında topçu taarruzları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu akınlar konusunda birbirini suçluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.