350’den Fazla Şehirde Bulunan Dev Şirket İflas Ediyor

Dünyanın önde gelen elektrikli scooter şirketlerinden Bird, iflas koruma başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

Bird, faaliyetlerine devam etmesine yardımcı olmak için Apollo Global Management’ın ticari kredi birimi MidCap Financial’dan 25 milyon dolar finansman sağladığını söyledi. Bird’ün geçici CEO’su Michael Washinushi, şirket varlıkların satışını da içerebilecek bir geri dönüş planı uygularken görevine devam edecek.

The New York Times’ın haberine göre sektördeki diğer girişimler de zor durumda. Eskiden Helbiz olarak bilinen Micromobility.com, Salı günü Nasdaq’tan çıkarıldı; ve bir başka rakip olan Tier Mobility, geçen ay üçüncü işten çıkarma dalgasını gerçekleştirdi.

Milyar dolar değerlemeye ulaşan ve ‘unicorn’ olarak adlandırılan en hızlı girişimlerden biri olan Bird, uzun süredir kendisini şehirlerin yeşile dönmesine yardımcı olacak bir ortak olarak konumlandırıyor. Şirket 2017 yılında kuruldu ve Sequoia Capital ve Accel Partners gibi büyük Silikon Vadisi yatırımcılarının desteğiyle hızla büyüdü. Yarım milyardan fazla girişim fonu topladı ve 2021 yılında SPAC olarak bilinen bir paravan şirketle birleştikten sonra halka açıldı.

NEW YORK BORSASI’NDAN ÇIKARILDI

Ancak Bird’ün zararları birikti ve şirket Eylül ayında New York Borsası’ndan çıkarıldı. Bu gelişme, şirketin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na iki yıldan fazla bir süre boyunca gelirlerini olduğundan fazla gösterdiğini itiraf etmesinin ardından geldi. Şirketin kurucusu Travis VanderZanden Haziran ayında Bird’den ayrıldı.

Bird scooter’ları Roma’dan San Francisco’ya kadar 350’den fazla şehirde bulunabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx