Apple, eski model iPhone telefonları yavaşlattığı gerekçesiyle 500 milyon dolar tazminata mahkum edildi

Apple, eski model iPhone telefonları bilerek yavaşlattığı iddiasıyla açılan davayı kaybetti. Mahkeme, Apple‘ı 500 milyon dolar tazminata çarptırdı.

APPLE, 500 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

iPhone kullanıcılarının, yeni telefon alması için eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Apple‘e açtığı davada mahkeme kararını verdi. ABD mahkemesi, 3 milyon iPhone kullanıcısına kişi başı 65 dolar ödenmesine hükmetti. Apple‘ın ödeyeceği toplam miktar 500 milyon dolar olarak açıklandı.

7 MODEL TELEFONDA GEÇERLİ

Tazminat ödemesi alabilecek kullanıcılar, ABD genelinde Ekim 2020’ye kadar başvuruda bulunmuş olan iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus veya iPhone SE sahipleri olacak.

APPLE, BİLEREK YAVAŞLATTIĞINI KABUL ETMİŞTİ

Apple 2017 yılında eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını kabul etmiş ve bu durum büyük eleştiri almıştı. Şirket, eskiyen bataryalardan kaynaklanan ani kapanma sorununu çözmek amacıyla işlemci performansını düşürdüğünü açıklamış olsa da, kullanıcılar yavaşlayan iPhone’lar nedeniyle bu açıklamayı yeterli bulmamıştı. Geçtiğimiz yıllarda, Apple önce Fransa tarafından 25 milyon euro ceza almış, ardından birkaç ülke daha şirkete ceza kesmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx