Azerbaycan rest çekmişti… Macron’dan ‘Türkiye’yi veto ettiler’ haberine yanıt

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye’nin de İspanya’daki AB zirvesi kapsamında düzenlenen Karabağ toplantısına katılması yönündeki talebinin Fransa tarafından reddedildiği haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Azerbaycan, Türkiye’nin de katılması şartının kabul edilmemesi nedeniyle Ermenistan, AB Fransa ve Almanya ile İspanya’da yapılacak görüşmeye katılmama kararı vermişti. Azeri basını, Aliyev’in talebinin Fransa ve Almanya’nın özel çabalarıyla kabul edilmediğini aktarmıştı.

Macron ve diğer Fransız yetkililerin, Azerbaycan’ın Karabağ’a düzenlediği operasyon ve bölgedeki ayrılıkçı Ermeni grupların çekilmesi sonrası, “Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik olası bir saldırısından endişe duyduklarını” açıklamaları da Bakü’nün tepkisini çekmişti. Ermenistan’a desteğini ilan eden Fransa lideri, “Bugün Azerbaycan’la suç ortaklığı yapan bir Rusya, bu manevraları her zaman destekleyen bir Türkiye ve sınır tanımayan ve Ermenistan’ın sınırını tehdit eden bir (Azerbaycan) hükümet var” ifadeleriyle açık açık Türkiye’yi suçlamıştı.

‘ALİYEV VE ERDOĞAN’IN KATILMAMASI ÜZÜCÜ’

Macron, dün İspanya’da düzenlenen zirvede yaptığı açıklamada, Türkiye’nin toplantıya katılmasını veto ettiği haberini reddederek Azerbaycan lideri Aliyev ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) zirvesine katılmamasından “üzüntü duyduğunu” söyledi.

“Fransa’nın asla 3. ülkelerle ilgili veto koyma durumu yok” diyen Macron, Avrupa Parlamentosu’nun “Azerbaycan’a yaptırım uygulansın” çağrılarıyla ilgili olarak da “Şimdi yaptırım zamanı değil. Ermenistan’ı daha iyi koruyabilmek için Azerbaycan’la görüşmeye devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Azerbaycan’a yönelik eleştirilerini sürdüren Macron, “Fransa’nın Azerbaycan ile problemi yok. Azerbaycan’ın uluslararası hukukla bir sorunu var. AB, uluslararası hukukun uygulanması için Ermenistan’ın yanında olacak” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx