Bir fiyasko daha

Gazze’de 20 binden fazla sivili katleden ancak direnişçilere karşı ağır kayıplar veren işgalci İsrail ordusu, gerçekleştirdiği rehine kurtarma operasyonlarında çuvallamaya devam ediyor. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, işgalci İsrail güçlerinin, Gazze kentinde gerçekleştirdiği rehine kurtarma operasyonunda “başarısız” olduğunu duyurdu. Daha önce de birkaç kez başarısız rehine operasyonları gerçekleştiren işgalci ordunun savaş kabiliyetleri hakkındaki soru işaretleri de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Esir aileleri ise Başbakan Binyamin Netanyahu’nun esirler konusundaki uzlaşmaz tutumu nedeniyle öfkeli.

İşgalci ordu sessiz

İşgal güçlerinin El-Bureyc Mülteci Kampı’ndaki “başarısız” esir kurtarma girişimiyle ilgili yazılı açıklama yapan El-Kassam Tugayları, direnişçilerin “İsrailli esiri kurtarmak için onun bulunduğunu düşündükleri yere sızan İsrail güçleriyle çatışmaya girdiğini” kaydetti. İsrail güçlerinin çatışmada öldüğü ve yaralandığı, ekipmanlarına el konulduğu ve esir kurtarma girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığı aktarıldı. İşgalci ordudan ise henüz açıklama yapılmadı.

Skandallar artıyor

Terör devletinin rehine kurtarma fiyaskoları, İsrailli asker Sahar Baruch’un, kurtarma operasyonu sırasında öldürülmesiyle başlamıştı. Aralık ayında Gazze’de 3 İsrailli rehineyi öldüren işgalci ordu, geçtiğimiz hafta yeni bir fiyaskoya imza atmıştı. Kassam Tugayları tarafından tutuklanan 4 İsrail vatandaşının, işgal ordusunun yoğun bombardımanında öldüğü bildirilmişti. Öldürülen esirlerin yayınlanan son görüntülerinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslendikleri ve kurtulmak için esir takası anlaşmasını bekledikleri ifade edilmişti.

Esir takası istiyorlar

Sayılarının 136 olduğu tahmin edilen İsrailli esirlerin aileleri de hükümet karşıtı gösterilerine devam ediyor. Netanyahu’nun uzlaşmaz tutumunu daha önce sık sık protesto eden esir aileleri, bu kez de seslerini ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a duyurmaya çalıştı. Blinken’ın Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir araya geldiği otelin önünde gösteri düzenleyen onlarca aile, “Gazze ile acil ateşkes ve esir takası anlaşması” yapılmasını talep eden sloganlar attı. Göstericiler ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’a yönelik “Biden, sadece sen onları kurtarabilirsin” yazılarının olduğu pankartlar taşıdı.

Tabutta dönecekler

Esir ailelerinin endişelerini arttırıyor. Gazze’ye geçişi sağlayan Kerem Shalom sınır kapısını kapatmaya çalışan İsrailli esir ailelerini polis engelledi. Ayala Metzger isimli bir esir yakını ise “Şakanın sırası değil. Onlar (esirler) 136 tane tabutun içinde dönecekler” diyerek İsrail’in başarısız politikasına vurgu yaptı.

Asker kaybı hızla artıyor

Terör devleti İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda dün 5 askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. Buna göre dün 24 saatte, Gazze’deki çatışmalarda 9 İsrail askeri öldürülmüş oldu. Çatışmalarda 1 İsrail askerinin de ağır yaralandığı belirtilen açıklamada, daha fazla bilgi paylaşılmadı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana paylaştığı resmi verilere göre 185’i karadan işgal sürecinde olmak üzere ölen İsrail askerlerinin sayısı 519’a yükseldi. İşgaci ordu ayrıca, son 24 saatte 23’i Gazze Şeridi’ndeki kara çatışmalarında olmak üzere, 27 İsrail subayı ve askerinin yaralandığını açıkladı. İsrail ordusunun internet sitesindeki verilerde, 7 Ekim’den bu yana yaralanan subay ve asker sayısının 2 bin 465’e yükseldiği yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx