Çetin Doğan’ın ailesinden yeni açıklama: ‘Müebbet fiilen idama dönüştü’

FETÖ tutuklusu eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından iddianamesi yazılan 28 Şubat davasında hüküm giyen 83 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, eşinin 1 Mart’ta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılması konusunda açıklama yapmıştı.

Ailesinden Çetin Doğan’ın sağlık durumu hakkında bir açıklama daha geldi.

“MÜEBBET FİİLEN İDAMA DÖNÜŞTÜ”

İddianamesi FETÖ tutuklusu savcı tarafından yazılan 28 Şubat Davası’nda, 931 gündür tutuklu bulunan Emekli Orgeneral Çetin Doğan rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Safra kesesinden operasyon geçiren Doğan’ın son durumuna ilişkin ailesinden açıklama geldi. Aile adına konuşan Nilgül Doğan, “Eşim aleyhinde tesis edilen müebbet hapis cezası, fiilen idam cezasına dönmüş durumdadır” dedi.

Haklarındaki Adli Tıp Kurumu’nun “Tutuklu bulunmaları yaşamsal risk taşımaktadır” raporlarına karşın 28 Şubat davasında 931 gündür tutuklu bulunan komutanlardan Çetin Doğan rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Doğan’a, safra kesesinde bulunan taşların yaşamsal risk seviyesinde tıkanıklık yaratması nedeniyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nde müdahale edildi. Safra kesesindeki taşlar alınan Doğan’a stent takıldı. Doğan’ın safra kesesinin alınmasına yönelik ikinci bir operasyonun geçirme ihtimaline yönelik tetkikler ise sürüyor. Yaşananlar sonrası Doğan Ailesi adına Nilgül Doğan yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“10 AYDIR SÜREÇ TAMAMLANAMADI”

84 yaşındaki eşim, yaşamının son 14 senesinin yarısından fazlasını siyasal mahiyeti apaçık ortada olan çeşitli davalar kapsamında verilen adil olmayan kararlar nedeniyle üç farklı cezaevinde geçirmek zorunda kalmıştır. Son iki buçuk seneyi aşkın bir süredir de Buca F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tek başına bir hücrede hayatını idame ettirmek durumunda kalmıştır. Kalp ve yüksek tansiyon dahil, hayati risk arz eden çeşitli kronik hastalıkları başta Adli Tıp Kurumu olmak üzere pek çok resmi ve hususi sağlık raporu ile halihazırda tespit edilmiştir. Adli Tıp Kurumu’nun eşim hakkında düzenlediği sürekli hastalık ve kocama halini tespit eden Nisan 2023 tarihli raporu sonrasında Anayasa m.104/16 (sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile cezanın kaldırılması) kapsamındaki sürecin işletilmesine yönelik işlemler Adalet Bakanlığınca Mayıs 2023’de resen tamamlanarak eşimle ilgili dosya Cumhurbaşkanlığı Makamına gönderilmiştir. Buna karşın anılı süreç her nedense bugüne kadar tamamlanmamıştır. Eşim bu zaman zarfında iki kez mide kanaması geçirmiştir. Eşimin kritik sağlık durumu nedeniyle bu hafta sonu yaşadıkları ise onun neredeyse ölümüne neden olabilecek mahiyettedir.

“KARAR ALINMAZSA İDAM İNFAZI TAMAMLANACAK”

Bugün, ailem adına sesleniyorum. Ülkemizde idam cezası bundan 20 sene önce kaldırıldı. Ancak adil olmayan ve siyasal bir saikle yürütülen yargılama neticesinde eşim aleyhinde tesis edilen müebbet hapis cezası, fiilen idam cezasına dönmüş durumdadır. Anayasanın Cumhurbaşkanına verdiği görev ve yetkiler kapsamında bir karar alınmadığı takdirde, idam cezasının infazı, eşimin hücresinde bulunan çağrı butonuna basamadığı ya da hastaneye zamanında yetiştirilemediği bir sonraki seferde gerçekleşecektir.”

NE OLMUŞTU?

FETÖ tutuklusu eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından iddianamesi yazılan, soruşturma ve kovuşturma aşamasında 20’ye yakın hukuki sorumlusunun FETÖ’den ihraç edildiği 28 Şubat davasında E. Orgeneral Çetin Doğan (84), E. Org. Fevzi Türkeri (83), E. Korg. Yıldırım Türker (83), E. Tüm. Cevat Temel Özkaynak (79) ve E. Tümg. Erol Özkasnak (78), sağlık durumlarına ilişkin verilen olumsuz raporlara karşın 931 gündür cezaevinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx