Doğal Gaz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aksa Doğalgaz, güvenli doğal gaz kullanımına yönelik dikkat edilmesi gereken konuları altı adımda sıraladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin 27 şehir, 297 ilçe ve beldesindeki 16,6 milyon nüfusa, 6,2 milyon abonesine doğal gazı güvenle ulaştıran Aksa Doğalgaz, tüketimin arttığı kış aylarında vatandaşları güvenli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendirdi.

Aksa Doğalgaz, yanlış kullanım ve ihmaller sonucunda istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması ve doğal gazın yaşam alanlarında 7 gün 24 saat gönül rahatlığıyla kullanılabilmesi için kullanıcılar tarafından hassasiyetle ele alınması gereken hususları altı maddede anlattı.

Doğal gazın kontrol edilip onay verilmeden kullanılmaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve güvenlik riski oluşmasını önlemek için ilk ve yenilenen sözleşmeler sonrasında yapılacak kullanımlarda, dağıtım şirketi kontrollerini tamamladıktan ve gaz açımını yaptıktan sonra doğal gaz kullanımına başlanmalı, dağıtım şirketinin onayı olmadan kesinlikle tesisatta değişiklik yapılmamalı. Doğal gaz tesisatına ve yakıcı cihazlara bireysel müdahaleden kaçınılmalı, sertifikasız kişiler tarafından müdahale edilmemeli. Yapılacak her türlü müdahalede dağıtım şirketine mutlaka bilgi verilmeli. Her kış dönemi öncesinde cihazların periyodik bakımlarının ve bacaların kontrollerinin yapılması ihmal edilmemeli. Ömrünü tamamlamış bağlantı noktaları yenilenmeli. Gaz kaçağı riskini ortadan kaldırmak için yakıcı cihazlardaki eskimiş, yıpranmış veya ömrünü tamamlanmış bağlantı noktalarının işlemleri yetkili firmalara yaptırılmalı.

Doğal gaz bacası ve ortama temiz hava akışını sağlayan menfezlerin kesinlikle kapatılmaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bacaların dış kısımlarına düşen buz kütleleri veya benzer cisimler nedeniyle bağlantı noktaları hasar görebildiğinden böyle durumlara karşı gerekli kontroller yapılmalı. Yakıcı cihazlar kapalı balkon veya kapalı teras gibi alanlarda yer alıyorsa bacaları dışarıya kadar uzatılmalı ve ortama menfez yerleştirilmeli. Gerekli havayı konumlandığı ortamlardan çeken B tipi bacalı cihazlar 8 metreküp üzeri hacme sahip alanlarda yer almalı, banyo veya tuvalet gibi alanlarda ve yatak odasında kesinlikle bulunmamalı. Ayrıca bacalı cihazlar ile birlikte karbon monoksit algılama cihazları kullanılmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx