Hastalığın Adı X Diye Kondu! 75 Milyon İnsan Ölebilir”

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Davos’ta katıldığı oturumda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, gizemli bir hastalık olarak tanımladığı ‘Hastalık X’in salgın haline gelebileceğini belirterek, uyarılarda bulundu.

ÖLÜMCÜL POTANSİYEL: KORONAVİRÜSÜN 20 KATI

Hazırlıklı olunmasını isteyen Ghebreyesus, “Hastalık X” in koronavirüs salgınından 20 kat daha ölümcül olabileceğini söyledi. DSÖ, hastalığın 75 milyon insanın ölümüne sebep olabileceğini ve her 5 yılda bir yeni bir salgın haline gelebileceğini aktarmıştı.

KÜRESEL ANLAŞMA ÇAĞRISI: “ORTAK DÜŞMANA KARŞI BİRLEŞİN”

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Ghebreyesus, “Mayıs ayında bütün ülkelerin ortak düşman olan pandemiye karşı bir anlaşmaya varmalarını umut ediyorum” dedi. DSÖ Genel Direktörü, “Olabilecek bilinmeyen şeyler var ve herhangi bir şeyin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı önemli, bu yüzden bilmediğimiz hastalıklar için bir yer tutucuya ihtiyacımız var” dedi.

KÜRESEL MÜDAHALE İHTİYACI: “YETERLİ OKSİJEN YOKTU”

Ghebreyesus, küresel konferansta, “Covid-19 sırasında birçok insanı kaybettik çünkü onları yönetemedik. Kurtarılabilirlerdi ama yer yoktu. Yeterli oksijen yoktu. Peki ihtiyaç olduğunda genişleyebilecek bir sisteme nasıl sahip olabilirsiniz” ifadesini kullandı.

Anlaşma yoluyla ortak bir müdahalenin dünyanın başka bir salgına daha iyi tepki vermesine yardımcı olacağını söyleyen Ghebreyesus, “Olabilecek bir şeyi önceden tahmin etmek daha iyidir çünkü tarihimizde birçok kez olmuştur ve buna hazırlanmak gerekir. Bazı şeylerle hazırlıksız yüzleşmemeliyiz; bilinmeyen bazı şeylere de hazırlanabiliriz.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx