Husiler, İsrail’e ait bir gemiyi kaçırdı | Netanyahu: Bu bir İran terör eylemidir

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, Husiler’in Kızıldeniz’in güneyinde İsrailli iş insanı Rami Unger’e ait kargo gemisini kaçırdığı yönündeki iddialara yanıt verdi. Ordudan yapılan açıklamada, olayın küresel düzeyde çok ciddi bir olay olduğu ve gemide İsrail vatandaşlarının bulunmadığı aktarıldı. 

Husiler’in Kızıldeniz’in güneyinde İsrail’e ait bir gemiyi kaçırdığı iddia edilmişti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, iddia doğrulanırken gemide israil vatandaşının olmadığı da belirtildi. İsrailli iş insanı Rami Unger’e ait kargo gemisi, Türkiye’den Hindistan’a gitmek üzere yola çıkmıştı. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gemiye yapılan saldırıyı kınayarak bunun bir İran terör eylemi olduğunu iddia etti.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Bu, İran’ın saldırganlığında ileri bir sıçramayı ifade eden başka bir İran terör eylemidir. Özgür dünya ve küresel nakliye yollarının güvenliğine ilişkin uluslararası sonuçlar doğuruyor” denildi. 

Netanyahu’nun ofisi, Rami Unger’e ait olan geminin bir Japon şirketi tarafından kiralanarak işletildiğini ve “İran’ın kaprisleri üzerine Yemen’deki Husi milisleri tarafından kaçırıldığını” söyledi. Ayrıca, raporların ve IDF sözcüsünün açıklamasının ardından gemide İsrailli bulunmadığı ancak Ukraynalılar, Bulgarlar, Filipinliler ve Meksikalılar da dahil olmak üzere çeşitli milletlerden 25 mürettebat üyesinin bulunduğu kaydedildi.

Detaylar geliyor… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx