Mahkeme: Fahrettin Altun’a ‘Boğazınızda kalsın, haramiler’ demek suç değil

İstanbul Anadolu 35. Asliye Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı (CİB) Fahrettin Altun’a yönelik “Boğazınızda kalsın, haramiler” paylaşımında suç unsuru bulmadı ve sanık V.M. hakkında beraat kararı verdi.

‘HAKARET DEĞİL BEDDUA’

Sanık V.M., 3 Aralık 2020’de, Facebook hesabı üzerinden Altun’a yönelik yaptığı paylaşımda “Boğazınızda kalsın, haramiler” ifadelerini kullandı. Bu sözler üzerine Altun, avukatları aracılığıyla şikayetçi oldu. Şikayet üzerine ifadesi alınan V.M., paylaşımın yapıldığı Facebook hesabının kendisine ait olduğunu, hakaret amaçlı bir ifade kullanmadığını, eleştiri yaptığını belirtti.

V.M. hakkında hazırlanan iddianamede 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Altun’un avukatları, sanığın cezalandırılmasını isterken, V.M.’nin avukatı “Boğazınızda kalsın, haramiler” ifadesinin hakaret değil beddua niteliğinde olduğunu belirtti.

MAHKEME: ZAMANA, YERE VE DURUMA GÖRE DEĞİŞİR

Yargılamanın sonunda bu yılın şubat ayında karar çıktı. Davanın görüldüğü İstanbul Anadolu 35. Asliye Ceza Mahkemesi, bir hareketin aşağılama maksatlı olup olmadığının zamana, yere ve duruma göre değiştiğine vurgu yaparak, sanığın Altun’a yönelik sözlerinin kaba davranış sınırları kapsamında kaldığının altını çizdi. Mahkeme, V.M.’nin beraatine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*