Net kâr rakamı artacak, yeni yatırım ile büyüyor

Yılın son ayına girerken hem yılı değerlendirmek hem de 2024 öngörülerini almak üzere Sabancı Holding Finans Grup Başkanı Orhun Köstem ile bir araya geldik. Sabancı Topluluğu ileriye dönük oldukça ciddi bir yatırım ve dönüşüm içerisinde. Grup, özellikle enerji alanında büyümeyi merkezine koymuş görünüyor. Orhun Köstem, yatırımların yüzde 75’inin yeni ekonomi olarak tanımladıkları üç alana yönelttiklerini söylüyor. Bu kapsamda yeni yatırım harcamalarının yüzde 55’i enerji ve iklim teknolojilerine, yüzde 38’i ileri malzeme teknolojilerine ve yüzde 7’si dijital teknolojiler alanına yöneltilmekte. Yeni ekonominin Sabancı Topluluğu içindeki yüzde 6 olan satış payının yüzde 13’e çıkarılması hedefleniyor. Köstem, “Yani burada, kendi içinde 2 kattan daha fazla bir büyüme söz konusu. Aynı zamanda gelirlerimiz de artarken, burada hızlı bir etki yaratmaya çalışıyoruz” diyor.

Hissedar getirisi

Orhun Köstem, hissedar getirisinin artırılmasının en önemli yolunun kârlılığın artırılmasından geçtiğini söylüyor. Bu noktada mevcut temettü politikalarında herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Sabancı Topluluğu halihazırda net kârın yüzde 5’ten yüzde 20’sine kadar kısmını ortaklarına kâr payı olarak dağıtıyor. Holdingin temettü verimi 2019 yılından bu yana yüzde 4 seviyelerinde. Köstem, “Biz temettü oranını değiştirmekten ziyade net kârı artırmaya odaklanmış durumdayız” diyor.

Sabancı Topluluğu enerji alanında ABD’deki yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Orhun Köstem, “Bizim ABD’de de 272 MW’lık yenilenebilir enerji yatırımlarımız var. Bunların ilki olan Teksas yatırımının finansmanı tamamlandı. Gelecek yılın ikinci çeyreğinde orada elektrik üretimine başlayacağız” diyor. ABD’de ikinci yenilenebilir enerji yatırımı ise Oriana yatırımı. Köstem, bunun da 232 MW’lık bir güneş enerjisi yatırımı olduğunu ifade etti.

Hidrojen yakıtlı otobüs

Orhun Köstem, TEMSA’daki gelişmelere de değindi. TEMSA’nın hidrojen yakıtlı bir otobüs projesi üzerinde çalıştığı ve konuyla ilgili yakın zamanda bir sözleşme imzalandığını söyledi. Tüm bunlardan ayrı olarak Kordsa ve Çimsa için verimlilik bazlı üretim kapsamında adımlar atılıyor. Topluluk, Almanya’nın Münih kentinde geçtiğimiz haftalarda Sabancı Global Technology Center’ı açtı. Münih Teknoloji Üniversitesi içindeki bu merkezde, hem Kordsa’nın hem de Çimsa’nın ciddi çalışmaları var. Sabancı topluluğu, Sabancı Ventures üzerinden yeni alanlara yatırım yapıyor. Bunların içlerinde yapay zeka dahil birçok farklı alanlar bulunuyor.

Köstem, “5-10 sene sonra bizim ana işlerimize de faydası olacak işlere bugünden yatırım yapmaya devam ediyoruz” derken aynı zamanda uzun vadeli hedeflerindeki kararlılığın altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx