TIR ve yarı kamyonlardaki treylerlere getirilen mukavemetli tampon yasası hayat kurtarıyor

Ulaş Yıldız’ın haberi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) rakamlarına göre 2023’ün ilk 8 aylık döneminde 335 bin 111 trafik kazası oldu. Kazaların bin 573’ü ölümlü 151 bin 657’si ise yaralanmalı kaza olarak istatistiklere yansıdı. Kazalarda 234 bin 688 kişi yaralanırken toplam bin 946 kişi öldü.

60 bin 556 kazanın nedeni aşırı hızken, geçiş önceliğine uymamaktan meydana gelen kaza sayısı 24 bin 532. Şerit kurallarına uymamak nedeniyle meydana gelen kaza ise 15 bin 272. Kazaların 14 bin 306’sı ise arkadan çarpma şeklinde odu.

Arkadan çarpma şeklinde meydana gelen kazalarda ise hep hafızalara kazınmış bir fotoğraf vardır. Otomobil TIR’ın ya da kamyonun altına girmiştir. Kazanın ölümle sonuçlanmasında ise en büyük neden otomobilin TIR’ı ya da kamyonun altında kağıt gibi ezilmesinden kaynaklanıyor.

MUKAVEMETİ ARTIRIYOR

Aslında TIR ya da yarı römork taşıyan araçlara arkadan çarpma durumunda ölüm ihtimalini en aza indiren bir tampon yasası var.
Treylere arkadan çarpan otomobilleri korumak amacıyla tampon mukavemetleri 10 tonda 18 tona çıkartan yasa Avrupa Birliği’nde 1 Eylül 2021, Türkiye’de ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli oldu. Bu yasa ile otomobilin treylerin altına girmesini önleyerek ölümcül kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor
Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ve ECE R 58 olarak bilinen arka koruma donanımı yönetmeliği araçların öndeki araca arkadan çarpması esnasında oluşacak olan hasar oranını en aza indirmek için kullanılıyor.

2022 ÖNCESİ ARAÇLARI KAPSAMIYOR

ECE R 58 regülasyonu M, N, O kategorisi araçlar için geçerli. Yani römorklar, kamyon ve kamyonetler, minibüs, otobüs ve binek araçlarda uygulanıyor. Ayrıca N1, M1, M2, M3, O1, O2, N1 kategorisi araçlar ile damperli üstyapılarda ve platform liftli araçlarda bazı kolaylıklar sunuluyor.
Ancak söz konusu yönetmelik yeni üretilen araçlar için geçerli. 2022 yılından önce üretilmiş araçları kapsamıyor.

DENETİMLER, CAN KAYIPLARINI AZALTACAKTIR

Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER)Teknik Komite Başkanı Fuat Erdem, yönetmeliğe uygun olmayan arka korumaların can güvenliğini tehlikeyi attığı uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Türkiye’de bu yeni tampon standardına uygun 50 bin civarı treyler bulunmakta. Ancak birçok treylerde bu tampon standardına uyulmadan üretim yapılıyor. Son iki aydır denetimler arttı. Sıfır treylerler mal sahibine teslim edilmeden önce yeni standart tampon uygulanıp uygulanmadığına bakılıyor.”

MUKAVEMETLİ TAMPONLAR DAHA ÖNCE ÜRETİLEN TREYLER İÇİN DE KULLANABİLİR

“Ancak Türkiye yollarında 2022 öncesi. Yani bu yasanın şart koşulmadığı treyler sayısı yaklaşık 500 bin. Mukavemetli tamponlar daha önce üretilen treyler için de kullanabilir. Tampon şaseye monte edilerek uygulanması mümkün.
“Trafik güvenliğini ve insan hayatının önemsenmemesi; getirilen kurallara uyum konusunda ciddi bir problem teşkil etmekte. Sanayi İl Müdürlükleri tarafından üreticilere yapılacak olan denetimler ve TUV TURK muayene istasyonlarında araçların üretim tarihine/model yılına bakılarak ECE R58.03 seviyesinde yapılacak olan kontrollerin arttırılması olası kazalarda can kaybının azalmasını sağlayacaktır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx